Dlaczego tak mało osób szuka pracy za granicą w Norwegii?

Odkąd praca za granicą stała się w pełni legalna i osiągalna dla Polaków, co nastąpiło wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, Polacy zaczęli się dużo bardziej interesować pracą za granicą niż do tej pory. Ale również zmieniły się zainteresowania jeśli chodzi o kraje, w których Polacy poszukiwali pracy.

Reklama

Przed wejściem do Unii Polacy byli żywo zainteresowani pracą w takich krajach jak Ameryka. Dziś zainteresowanie pracą w Ameryce jest dużo, dużo niższe. Ameryka przestała się kojarzyć jako eldorado. Chyba głównie za sprawą formalności jakie trzeba dopełnić aby tam wyjechać, a z drugiej strony odległości i kosztów z tym związanych. Polacy nie są głupi i swój rozum mają – zmienili zatem kierunki wyjazdów do pracy. Jakie kraje są obecnie najchętniej wybierane do pracy za granicą i dlaczego?  Do niedawna była to Anglia. Aczkolwiek biorąc pod uwagę ilość Polaków, jaka wyjechała do pracy w Anglii na początku Anglia przestała być tak atrakcyjnym krajem jeśli chodzi o zarobkowanie za granicą.

Jednym z najlepszych obecnie krajów do wyjazdu do pracy jest Norwegia, swoistego rodzaju perła w koronie. Kraj o którym nigdy głośno nie mówiono. Dlaczego? Nie mnie oceniać, ale dziwię się sytuacji z uwagi na fakt, iż jest to chyba kraj oferujący najwięcej spośród innych możliwości, tj. najlepsze warunki bytowe, najlepsze warunki socjalne, najlepsze warunki finansowe, a i pod względem zaludnienia również.

Dlaczego Norwegia jest krajem o którym najmniej się mówi? Z uwagi na warunki zatrudnienia i warunki mieszkania, które na wstępie są nieco bardziej skomplikowane niż w innych krajach. Po pierwsze norweski rynek pracy jest bardzo specyficznym rynkiem pracy. Pracę w Norwegii szuka się inaczej jak w innych krajach. Oczywiście można się posiłkować internetem, można przeglądać oferty pracy w Norwegii, można czytać, ale samo zatrudnienie następuje dopiero jak jesteśmy na miejscu w Norwegii, nie ma innej metody znalezienia pracy praktycznie, chyba że mowa o kontraktach, które są załatwiane przez jakieś pośrednictwo. Przed wyjazdem do pracy do  Norwegii warto zapoznać się z tamtejszym rynkiem pracy, z realiami tam panującymi, kulturą itd. Ułatwi nam to późniejszy byt w tym kraju. Warto przeglądać ogłoszenia z pracą w Norwegii na portalach poświęconych pracy w Norwegii, zarówno tych polskich jak i norweskich.

Na jaką pracę można liczyć? Norwegia oferuje cały wachlarz prac, słynie z prac w rolnictwie, przy zbiorach warzyw i owoców. W tej branży Polacy są bardzo chętnie zatrudniani. Oprócz tego jest praca dla budowlańców, a także praca specjalistyczna, w tym dla lekarzy, personelu medycznego, inżynierów. Wymaga się jednak znajomości języka, co jest dość dużą barierą w początku naszej przygody na obczyźnie w Norwegii.

Stopka autorska: oferty pracy w Norwegii w portalu http://praca.owi.pl – Norwegia

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz