Jeśli posiadamy już gotowy projekt, kolejnym krokiem do jego realizacji jest dobór odpowiedniej techniki drukarskiej. Najbardziej popularnymi metodami jest druk offsetowy oraz cyfrowy.
Podstawowymi czynnikami, które wpływają na wybór jednego spośród tych dwóch rodzajów druku jest koszt oraz nakład – czyli ile potrzebujemy wydrukować sztuk danego produktu. Zazwyczaj dla klientów główną różnicą pomiędzy drugiem klasycznym, a cyfrowym jest cena. Koszt druku metodą cyfrową jest większy niż druku offsetowego, jednakże wraz z rosnącym nakładem cena wydruku nie zbyt znacząco się zmienia.
Druk cyfrowy
Cechą charakterystyczną dla druku cyfrowego jest fakt, że materiały do druku przekazywane się do urządzenia w postaci danych komputerowych, dzięki czemu drukowanie odbywa się za pomocą druku bezpośredniego. Jedną z najbardziej znanych metod druku cyfrowego jest elektrofotografia, w której komputer kieruje wiązką laserową, która z kolei naświetla cylinder. Utworzony za pomocą lasera elektrostatycznego obraz, przenoszony jest następnie na podłoże i za pomocą wysokiej temperatury zostaje w nie wtapiany. Przy niskich nakładach (do 1000 sztuk) zdecydowanie bardziej opłacalny okazuje się druk cyfrowy, jednakże za niższą ceną stoi słabsza jakość wydrukowanych materiałów. Jednakże jeśli ogólnie potrzebujemy nawet około 700 egzemplarzy, a nie koniecznie potrzebujemy cały nakład w jednym momencie, to wtedy o wiele wygodniej jest skorzystać z drukowania techniką cyfrową. Nie należy jednak zapominać o zaletach druku cyfrowego, do których zaliczyć można przede wszystkim krótki czas oczekiwania na realizacje zlecenia, niski koszt za wykonanie niewielkich nakładów oraz możliwość druków personalizowanych – czyli takich, w których każdy egzemplarz może posiadać inną treść oraz grafikę.
Druk offsetowy
Najbardziej charakterystyczną cechą druku offsetowego, jest niski koszt druku pojedynczego arkusza. Z drugiej jednak strony, koszty uruchomienia produkcji są o wiele większe. Do każdego koloru oddzielnie należy zrobić blachę, narządzić maszynę oraz zadać farbę. Stąd właśnie druk offsetowy staje się opłacalny wtedy, gdy koszty można zmniejszyć za pomocą rozłożenia ich na większą ilość drukowanych materiałów. Obecnie ta technika drukowania cieszy się największą popularnością, przede wszystkim ze względu na niski koszt produktu jednostkowe przy większych nakładach, szeroki wachlarz wyboru papierów drukowanych oraz wysoką jakość nadrukowanego obrazu.
Stopka autorska: źródło informacji: MHP.com.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!