Drzwi przesuwne: jakie rodzaje wybrać?

drzwi przesuwneGdzie mogą być zamocowane i gdzie najlepiej się sprawdzają? Jakie są sposoby ich montażu? Drzwi przesuwne powinny być wybierane z głową. Nie wszędzie i nie w każdy sposób. Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie, jednak tylko wtedy, kiedy stosowane są z głową. W przeciwnym razie mogą okazać się niepotrzebnym wydatkiem, komplikacją utrudniającą życie mieszkańców domu.

Jednym z podstawowych miejsc, w których można zamontować drzwi przesuwne jest ściana oddzielająca pokój dzienny od kuchni. Dzięki odpowiedniej przebudowie zyskać można regulowaną przestrzeń, która w zależności od potrzeb będzie otwarta lub zamknięta. Kuchnia będzie się więc przekształcać albo w ustronne pomieszczenie, w którym przygotowuje się potrawy, albo będzie częścią strefy dziennej włączonej do przestrzeni salonu. Jak kto woli.

Reklama

Innym miejscem, w którym sprawdzają się drzwi przesuwne jest ściana między dwoma pokojami. Duże, dwuskrzydłowe drzwi pozwalają na łączenie lub dzielenie pomieszczeń, w zależności od tego jakie są aktualne wymagania. Można na przykład oddzielić w ten sposób jadalnię od salonu i w razie potrzeby dzielić powstałe dzięki temu pomieszczenie na mniejsze pokoje. Lub łączyć w większą całość.

Często zdarza się, że przedpokój jest bardzo wąski i nie zapewnia odpowiedniej ilości miejsca potrzebnej choćby do witania lub żegnania gości. W takiej sytuacji montowanie drzwi tradycyjnych powoduje narastanie chaosu wywołanego zbyt małą ilością miejsca. Drzwi przesuwne pozwalają go wyeliminować. Żadne skrzydło nie zderza się z innym, nie blokuje przejścia i nie pogłębia ogólnego wrażenia ciasnoty.

Kolejnymi miejscami, w których montaż drzwi przesuwnych może być korzystny, jest cały zestaw pomieszczeń funkcyjnych – spiżarni, schowków czy garderób. Dzięki temu oszczędzane jest miejsce przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej funkcjonalności. I uzyskaniu szybkiego dostępu do rzeczy.

Podział ze względu na miejsce umieszczenia drzwi przesuwnych to jedno. Podział ze względu na sposób ich montażu – drugie.

Drzwi kasetowe mają to do siebie, że po otwarciu całkowicie chowają się w ścianie. A w zasadzie w specjalnej kasecie przygotowanej do tego celu. Tego rodzaju drzwi należy zaprojektować jeszcze zanim ściany zostaną wzniesione. Dlaczego? Ponieważ wymagają odpowiednich rozmiarów wnęk, które powinny znajdować się w ścianach. We wnękach takich umieszczone są kasetony wraz z systemem przesuwania drzwi: wózkami i prowadnicą.

Zaletami takiego rozwiązania jest maksymalna oszczędność miejsca i estetyka – drzwi są całkowicie schowane w ścianie.

Tańszym, ale zajmującym nieco więcej miejsca rozwiązaniem są drzwi przesuwne naścienne. Prowadnice są w ich przypadku zamontowane bądź to na suficie bądź na ścianie. W każdym razie – na zewnątrz. Kiedy są otwarte – pozostają widoczne, tak jak widoczne są drzwi tradycyjne. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim montuje się je łatwiej – nie trzeba przystosowywać ściany na etapie projektu. To obniża także koszty. Z drugiej strony tego rodzaju drzwi przesuwne są mniej praktyczne, choćby z tego względu, że przy ścianie, na której są zamontowane nie można ustawić żadnych mebli.

Więcej w tym temacie możesz dowiedzieć się w Republice Szkła.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz