Fotelik samochodowy – nowy czy używany?

Fotelik samochodowyKażdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku maksimum bezpieczeństwa. Dotyczy to również podróży samochodem, podczas której maluch narażony jest na uczestnictwo w wypadku. Odpowiedzialna matka i rozsądny ojciec wiedzą, że odpowiedni fotelik samochodowy jest nieodzowną częścią samochodowych wycieczek. Nie powinny kierować nami jedynie przepisy prawa i chęć uniknięcia mandatu. Stawiać musimy przede wszystkim na dobro i zdrowie naszej pociechy. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego fotelika, który zapewni maleństwu nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo podróżowania. Wielu rodziców zastanawia się, czy fotelik musi być nowy, czy można wybrać jego tańszą, używaną wersję. Podpowiadamy, która decyzja będzie tą właściwszą.

Kilka podstawowych informacji

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że rodzic małego dziecka jest zobligowany do zakupu odpowiedniego fotelika samochodowego. Dziecko z kolei musi podróżować w ten sposób aż do przekroczenia 150 centymetrów wzrostu. Właściwie dobrany fotelik zapobiega przemieszczeniu się maluszka podczas wypadku. Dzięki niemu nie może on także poruszać się po samochodzie, co zapobiega różnym niebezpiecznym dla niego sytuacjom.

Fotelik dopasowany musi być przede wszystkim do wagi dziecka. Według tego kryterium rozróżniamy ich 6 rodzajów:

 1. Nosidełko 0-13 kg
 2. Fotelik 0-25 kg
 3. Fotelik 9-18 kg
 4. Fotelik 9-36 kg
 5. Siedzisko 15-26 kg

Dbając o komfort swojej pociechy i jej pełne bezpieczeństwo, pamiętać musimy o tym, że fotelik powinien rosnąć razem z dzieckiem. Należy go zatem, w razie potrzeby, wymieniać na nowszy model, dopasowany do wagi, wzrostu i wieku małego podróżnika.

Dlaczego nowszy model jest lepszy niż używany?

Przyjmuje się, że, ze względu na bezpieczeństwo dziecka, rodzic powinien kupować nowe foteliki samochodowe. Dlaczego właściwie tak jest? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości.

 • Kiedy kupujemy używany fotelik, nie wiemy, co działo się z nim wcześniej, czy nadaje się jeszcze do użycia i czy zapewni naszemu dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
 • Foteliki samochodowe nie powinny być używane dłużej niż 5 lat. Konstrukcja przestaje być stabilna, pasy bezpieczeństwa się wycierają i dziecko nie otrzymuje już odpowiedniej ochrony.
 • Zadbany używany fotelik nie zawsze musi być bezpieczny.
 • Nowy fotelik posiada wszystkie obowiązujące atesty i jest zgodny z przyjętymi normami.
 • Producenci stale hołdują nowym technologiom. Dzięki temu nowoczesne foteliki są bezpieczniejsze niż te sprzed kilku lat.
 • Nie ma w tym wypadku aż tak dużych różnic w cenie, więc nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie malucha.

Dodatkowe podpowiedzi

Jeżeli mimo wszystko, rodzic woli kupić fotelik używany, powinien on poszukać odpowiedniego modelu ze sprawdzonego, znanego źródła. Warto zapytać rodzinę lub znajomych, czy nie mają sprzętu, który nie jest im już potrzebny. Dostaniemy wówczas obszerniejszą informację na temat kupowanego przez nas fotelika i mamy większa pewność, że będzie on służył bezpieczeństwu dziecka.

Sklep, gdzie kupisz nowe foteliki samochodowe: http://www.babyland.pl/pl/list/foteliki-samochodowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Komentowanie zamknięte.