Jak uchronić się przed grzybicą stóp?

Podczas urlopu łatwo nabawić się tej dokuczliwej przypadłości, dlatego szczególnie dbaj o stopy. Choć niewiele trzeba, by zapobiec rozwojowi grzybicy stóp, wciąż jest to problem wielu osób.

Reklama

zdrowe stopyW jaki sposób można nabawić się grzybicy stóp? Łatwo się nią zarazić na basenie, w saunie i publicznej kabinie prysznicowej. Dla grzybów, które lubią ciepło i wilgoć, to idealne środowisko. Chorobę możesz też złapać w miejscach, gdzie wiele osób chodzi boso – w klubie fitness czy hotelowym pokoju. Podobnie jak świerzb grzybica jest schorzeniem zakaźnym. Jednakże grzybicą stóp nie zawsze musisz się zarazić od innych. Jeżeli niedostatecznie dbasz o higienę (zwłaszcza gdy masz problem z nadpotliwością stóp) lub nosisz niewłaściwe obuwie, również może dotknąć cię ta przypadłość.

Jak objawia się choroba?

Jest kilka rodzajów grzybicy stóp, więc jej objawy są różne. Najczęstsza jest grzybica międzypalcowa. Możesz ją podejrzewać, gdy skóra między palcami staje się napięta i zaczerwieniona, a potem zaczyna się łuszczyć, pękać i swędzieć.

Niekiedy zdarza się, że skóra rogowacieje i łuszczy się na całych stopach. Objawem grzybicy bywają też drobne pęcherzyki, które powstają głównie na podeszwach stóp, a gdy pękną, sączy się z nich przezroczysty płyn. W ten sposób mogą się jednak objawiać i inne choroby.

Grzybica może także objąć paznokcie. W takim wypadku ich płytki przestają być przezroczyste. Pojawiają się na nich białe, później żółtawe lub szarozielone przebarwienia. Jednocześnie płytki paznokci stają się grubsze, nierówne, zaczynają się rozwarstwiać i kruszyć przy obcinaniu.

Stopka autorska: świerzb – http://www.swierzb.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz