Ile kosztują opakowania jednorazowe?

Nawet 1,8 mld funtów tracą brytyjscy podatnicy na utylizacji zbyt dużej ilości opakowań. Nie mają wyjścia. Producenci traktują opakowania jednorazowe jako sposób na zwiększenie sprzedaży i redukują ich wagę tylko nieznacznie.

Reklama

Opakowania JednorazoweAż 40 proc. opakowań stosowanych przez brytyjskie sklepy nie może być ponownie przetworzonych. Takie wnioski wyciąga z badań organizacja tamtejszych samorządowców. Zdaniem ekspertów, którzy przeanalizowali opakowania jednorazowe stosowane przez sklepy na Wyspach tylko z tego tytułu sklepy wielkopowierzchniowe powinny zapłacić 1,8 mld funtów podatków.

Prawie połowa bez recyklingu

Eksperci wzięli pod lupę dwadzieścia dziewięć najpopularniejszych produktów spożywczych sprzedawanych w ośmiu sieciach w czterech różnych angielskich regionach. W najgorszej z sieci opakowania jednorazowe, których nie można było ponownie przetworzyć stanowiły prawie połowę.

Jak powiedziała dziennikowi The Guardian przewodnicząca LGA, organizacji, która przeprowadziła badania, w czasach kryzysu jest szczególnie istotne, żeby ograniczać niepotrzebne opakowania. Margaret Eaton dodała też: – Ludzie mają dość noszenia nikomu niepotrzebnych opakowań z supermarketów do domów.

Najbardziej zaśmiecający w Europie

Zdaniem przedstawicielki LGA nie chodzi więc tylko o ekologię, choć ta oczywiście też się liczy, ale o pieniądze. – Gdybyśmy ograniczyli niepotrzebne opakowania, wiele produktów byłoby tańszych. Co więcej, zużyte opakowania jednorazowe trzeba przetworzyć lub zutylizować na wysypisku. A to oznacza, że podatnicy zapłacą za nie raz jeszcze – dodała.

W przypadku Wielkiej Brytanii jest to szczególnie istotne. Kraj uważany jest za szczególnie zaśmiecony. Są ku temu powody. To właśnie na Wyspach wyrzuca się najwięcej śmieci spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jeszcze w 2006 roku Brytyjczycy wyrzucali na śmieci 4,6 mln ton opakowań rocznie.

Koszty idą w miliardy

Ile kosztuje podatników utylizacja niepotrzebnych opakowań? Podatek od wywozu śmieci to 48 funty za każdą tonę odpadów. Warto dodać, że jeszcze w 2009 roku stawka wynosiła 32 funty za tonę. Gdyby koszty utylizacji ponosiły sklepy, musiałyby zapłacić rocznie dodatkowe 1,8 mld funtów.

Sieci bronią się. Przedstawiciele jednej z nich powiedzieli Guardianowi, że od 2001 roku zmniejszyli wagę opakowań o jedną trzecią. Dodatkowo, jedna piąta sprzedawanego tam mięsa i ryb pakowana jest przy ladzie, co oznacza, że zużywa mniej opakowań.

Opakowania jednorazowe czy marketing?

Mimo, że kolejne regulacje mają zmusić producentów do tego, żeby opakowania jednorazowe ważyły mniej w stosunku do wagi produktu, ciągle nie udaje się wstrzelić w stawiane cele. Wprawdzie od 2006 roku waga opakowań zmniejszyła się o 4 proc., to jednak wzrost sprzedaży o 6,4 proc. zniweczył wysiłki.

Co nie powinno dziwić, ponieważ opakowania jednorazowe dawno już straciły swoją pierwotną funkcję i są dziś przede wszystkim narzędziem marketingowym. Mają wspomagać sprzedaż, a nie chronić produkty przed dostępem zanieczyszczeń z zewnątrz.