Budownictwo

Historia o tym jak powstawała Łódź i jej zabytkowe nieruchomości

Nieruchomość Dawida Sendrowicza w ŁodziŁódź kiedyś nazwana ziemią obiecaną. Hasło to nie wzieło bez powodu, na przełomie 19 i 20 wieku miasto kwitło za sprawą przemysłu włókienniczego, na ten okres datuje się wybudowanie najwspanialszych nieruchomości w Łodzi. Jeśli więc interesuje Cię temat  łódzich nieruchomości to większość ciekawych budowli w Łodzi będzie pochodzić właśnie z tamtego okresu. Wtedo to właśnie czołowi łódzcy fabrykancy nadawali ton regionalnej gospodarce. Wznosili wielkie kompleksy fabryczne, w których pracowały tysiące ludzi. Sami najczęściej mieszkali w pięknych kamienicach wznoszonych w śródmieściu i generalnie w rejonach ulicy Piotrkowskiej. Z kolei robotnicy mieszkali w dużo skromniejszych kamienicach wzniesionych zwykle na obrzeżach głównych części miasta.

Reklama

Spuścizna dawnej przeszłości Łodzi

W ten oto sposób powstała klasyczna Łódź i jej ciekawe nieruchomości, które można generalnie podzielić na fabryczne budynki oraz kamienice. Dziś miasto szuka swojej nowej tożsamości, a samo hasło nieruchomości łódzkich bardzo różnie się ludziom kojarzy. Niektórzy pomyślą o słynnej manufakturze. Miejscu gdzie nowoczesny handel i rozrywka łączy się z kulturą na klasycznym obiekcie starej fabryki Izraela Poznańskiego – jednej z najbardziej ciekawych nieruchomości w Łodzi. Z kolei miłośnicy mieszkań urządzonych w pofabrycznych budynkach z pewnością zainteresują się Loftami U Scheiblera – kolejnej starej Łódzkiej fabryce, tym razem przerobionej na nowoczesny kompleks mieszkaniowy.

Piotrkowska – centrum dawnego życia miasta

W latach swojej świetności życie miasto kręciło się wokół ulicy piotrkowskiej, głównej ulicy miasta i deptakowi jednocześnie. Począwczy od placu wolności aż do skrzyżowania z Piłsudskiego Piotrkowska jest deptakiem z niemalże nieprzerwanym ciągiem kamienić. Kamienice podczas panowania w Polsce komunistów popadały w ruine. Dzisiaj wiele z nich dostało się w prywatne ręce i obecni właściciele bardzo często zajeli się ich renowacją, dzięki czemu ulica Piotrkowska odzyskuje powoli dawny charakter. Spacer letnią porą po ulicy Piotrkowskiej wśród zabytkowych kamienic należy z pewnością do wielkiej intelektualnej przyjemności. Każda wrażliwa na architektoniczne piękno nieruchomości dusza nie może przejść obojętnie obok tych cudownych stojacych dumnie świadectw dawnej świetności miasta.

Obecny problem – stan łódzkich nieruchomości w zasobie gminy

Obecnie największym problemem nieruchomości łódzkich jest ich bardzo zły stan techniczny. Miasto łódź jest największym kamienicznikiem i nieruchomości w zasobie gminy przodują w rankingu tych najbardziej zaniedbanych. Niewiele się z tym dzieje, obecnie budynki są w tak fatalnym stanie, że wiele z nich powinno być natychmiast wyłączonych z użytkowania. Koszty potencjalnego remontu są ogromne.

Łódzkie kontrasty

Obecnie Łódź budzi dość mieszane odczucia zarówno wśród swoich mieszkańców jak i też wśród przyjezdnych gości, turystów. Z jednej strony dużo w mieście nowych rewitalizowanych kamienic oraz budynków pofabrycznych z drugiej niszczejące zasoby nieruchomości z ubogimi lokatorami. Kiedyś mocno wielokulturowe a dzisiaj mocno kontrastowe miasto, które z pewnością jeszcze nie powiedziało swojego ostatniego słowa.

Zostaw komentarz

  • Ocena