Jak prowadzi się wykop pod fundamenty?

W dzisiejszych czasach, gdy buduje się dom, można liczyć na szereg ułatwień, o których dawniej nie można było nawet myśleć. Korzystanie z usług firm budowlanych, to już codzienność, z której korzysta niemal każdy, kto stawia swoje przysłowiowe cztery kąty. Nic w tym dziwnego, bo kto chciałby posługiwać się np. taczką w celu przywiezienia materiałów budowlanych na budowę? Do takich celów wykorzystuje się transport z HDS. Żeby wykonać przyłącze wodociągowe, kanalizacyjne, czy wykop pod fundamenty także nie używa się szpadla, czy łopaty, bo prace trwałyby w nieskończoność. Owszem, łopata na budowie jest niezbędnym narzędziem, ale tylko wtedy, gdy nie może poradzić sobie specjalistyczny sprzęt, jakim jest np. koparko- ładowarka. A ta ma właśnie ogromne znaczenie na placu budowy w czasie wykonywania prac ziemnych typu wykop pod fundamenty i z jej usług korzysta się bardzo często.

Reklama

Jak w dzisiejszych czasach wygląda pierwszy etap budowy, jakim jest wykop pod fundamenty? Czy warto korzystać z usług koparko- ładowarki, czy może jednak wrócić do starodawnych metod działania szpadlami?

W czasie pierwszego etapu robi się pożądany wykop. Przed nim muszą zostać oczywiście wytyczone miejsca, gdzie ma stanąć budynek. Musi to być wykonane zgodnie z projektem i o te sprawy powinien zadbać geodeta.

Wykop pod fundamenty zaczyna się od usunięcia humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi. Następnie wybiera się ją, by zacząć właściwy wykop podziemnego fragmentu fundamentu. Fachowcy twierdzą, że wykop najlepiej jest robić za pomocą odpowiedniego sprzętu np. koparko – ładowarki do pewnego poziomu, a później najlepiej kopać ręcznie. O co w tym chodzi? W rzeczywistości wygląda to tak: planowana grubość fundamentu ma X centymetrów. Wykop koparką najlepiej zrobić tak, by pozostawić minimum 10 cm na kopanie łopatą. Dlaczego warto dzielić roboty ziemne na mechaniczne i ręczne? Nie bez powodu tak doradzają fachowcy. Chodzi w tym wszystkim o to, by koparka nie naruszyła przez przypadek rodzimego gruntu, który będzie się stykał z fundamentem. Szpadlem raczej trudno o jego naruszenie, dlatego takie działanie jest bardziej bezpieczne. Poza tym są miejsca gdzie koparko- ładowarka, czy spycharka nie może wjechać, bo nie pozwala na to teren, czy choćby zabudowania, bądź drzewa znajdujące się na placu budowy. W takich sytuacjach trzeba kopać ręcznie, starodawną metodą.

Wykop pod fundament robi się około dwa dni. Mowa oczywiście o pracach mechanicznych. W tym czasie wybierana jest i wywożona ziemia z placu budowy. Najlepiej jest ją wywieźć od razu, by nie dopuścić do jej składowania w pobliżu wykopu. Mogłoby to skutkować obsuwaniem się jej na dno wykopu. Można ją też zostawić, bo ziemia przydaje się później w aranżacji ogrodu, ale składowana powinna być daleko od powstających fundamentów.

Najczęstszymi fundamentami stawianymi pod domy mieszkalne są ławy, stopy i płyty fundamentowe. Jest wiele rodzajów tych elementów konstrukcyjnych z uwagi na to, że do czynienia można mieć z różnymi rodzajami gruntów a nie każdy nadaje się do tego, by postawić na nim każdy rodzaj fundamentu.

Warto wiedzieć o tym, że wykopu nie powinno się wykonywać w deszczowe dni. W związku z tym, że pogoda płata figle, najlepiej jest przygotować się na takie ewentualności i zaopatrzyć się w folię, którą osłoni się wykop w razie takiej potrzeby.

Od czego zależy głębokość wykopu? Zależy to od tego, jak głęboko ma być posadowiony dom, przy czym należy uważać, by fundamenty nie były wkopane ani za głęboko, ani zbyt płytko. Obydwie sytuacje nie wróżą niczego dobrego. Zbyt głęboki wykop zbliża fundamenty do wód gruntowych, co może skutkować zawilgoceniem domu. Jeśli wykop będzie za płytki, to narazi to budynek na wysadziny, a dzieje się tak, gdy zamarznie grunt pod ławami fundamentowymi i zwiększy swoja objętość.

Wykop pod fundament zależy też oczywiście od rodzaju fundamentu. Mówiąc o fundamentach, które wylewa się bezpośrednio do gruntu, to trzeba wiedzieć, że do ich wykonania należy wykopać rowy, które muszą być zaprojektowane w taki sposób, by zgadzały się z zarysem ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Mówiąc o ławach fundamentowych, to wykonuje się pod nie wykop o pożądanej wysokości i kładzie się na nim ławy.

Wykop pod fundamenty jest pierwszym krokiem rozpoczynającym budowę i w zasadzie najłatwiejszym i najszybszym do wykonania, ale też można go uznać za jeden z najważniejszych. Mawia się, że jaki fundament, taki cały dom.

Stopka autorska: roboty ziemne – http://www.wictor.pl/transport.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz