Jak przygotować pytania do ankiety?

Stworzenie ankiety samodzielnie nie musi być wcale skomplikowane. Dzisiaj, gdy do dyspozycji mamy specjalne serwisy przeznaczone właśnie do tego celu, każdy z nas, nawet bez rozległej wiedzy, może przeprowadzać dowolne badania.

Reklama

Ankiety przeprowadzane są w różnych celach, między innymi stanowią niezbędne narzędzie w badaniach marketingowych, stosowane są w badaniach pracowniczych czy też w badaniach opinii publicznej. Często korzystają z nich firmy oraz instytucje, ale również osoby prywatne, na przykład w celu uzyskania danych do pracy dyplomowej.

Dzisiaj bardzo często ankiety przeprowadzane są całkowicie przez internet. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ za pośrednictwem specjalnych serwisów nie tylko możemy łatwo opracować pytania czy skorzystać z gotowych szablonów, ale możemy też łatwo je udostępniać oraz analizować wyniki.

Jednym z najważniejszych etapów w tworzeniu ankiety jest napisanie pytań. Jeżeli twoim celem jest udana ankieta pytania muszą być też odpowiednio dopracowane, ponieważ w przeciwnym przypadku nie będą one mogły pomóc ci w zebraniu i analizie wyników.

O czym pamiętać przy tworzeniu pytań do ankiety?

  • wybierz odpowiedni rodzaj pytania, na przykład mogą być to pytania otwarte i zamknięte, jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, pytania macierzowe, pytania z uszeregowaniem odpowiedzi
  • unikaj niepotrzebnego klikania i pisania w ankiecie, na przykład zamiast wielu pytań jednokrotnego wyboru zastosuj pytania macierzowe
  • staraj się zminimalizować ilość tekstu w pytaniach oraz w odpowiedziach w ankiecie, ponieważ wtedy nie zanudzisz respondentów
  • formułuj pytania w sposób jasny i przystępny, nie stosuj zbyt złożonych zdań
  • unikaj niezrozumiałych dla respondentów sformułowań oraz skrótów
  • gdy w ankiecie pojawi się wyraz, który może być niezrozumiały dla respondentów, wyjaśnij go

Jeżeli nie wiesz, jak dokładnie mają wyglądać pytania do ankiety, zawsze możesz zapoznać się z różnego rodzaju przykładowymi ankietami, które znajdziesz w internecie, aby na ich podstawie stworzyć własne badania.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz