Jak wybrać pralkę?

Stojąc przed wyborem pralki musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Wśród nich znajduje się m.in. typ pralki, klasa energetyczna pralka oraz jej funkcjonalność. Jak zatem dobrać odpowiednie parametry tych (i innych) elementów, by dobrać sprzęt dokładnie tak, by spełniał wszystkie nasze wymogi?

Reklama

Typ pralki
pralka Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze pralki jest jej typ. Można wybierać pośród dwóch rodzajów – pralki ładowanej od przodu lub pralki ładowanej od góry. Pralka ładowana od przodu zajmuje z reguły więcej miejsca powierzchniowo, ale daje użytkownikowi możliwość wykorzystania miejsca znajdującego się tuż nad nią np. jako blatu. Z kolei pralka ładowana od góry jest z reguły węższa, dzięki czemu wejdzie w każdy kąt łazienki. Jej zaletą jest także to, że możemy ją postawić zarówno przodem, jak i bokiem. Wadą z kolei jest brak możliwości wykorzystania jej górnej części jako dodatkowego miejsca.

Klasa energetyczna
Pralki mogą być oznaczone klasą energetyczną w przedziale od G do A (klasa G jest klasa najgorszą, klasa A klasą najlepszą).  Obecnie najdogodniejszym wyborem jest pralka oznaczona klasą energetyczną A+++, która w porównaniu do klasy energetycznej A oszczędza ponad 45% więcej energii. Warto tutaj zaznaczyć, że lepiej jest wybrać trochę droższą, aczkolwiek bardziej oszczędną pralkę.

Pojemność
Przeciętnej 3-4 osobowej rodzinie wystarczy pralka o pojemności ok 5-7 kg. Jednak w zależności od indywidualnych potrzeb, dostępne są również pralki od 2-3 kg do nawet 12 kg.

Funkcjonalność
Obecne pralki wyposażone są w liczne funkcje oraz programy, które ułatwiają proces prania. Wśród najbardziej przydatnych wyróżnia się Eco Bubble (efektywne pranie w niskiej temperaturze za sprawą bąbelków), Pranie parowe (odświeżanie ubrań np. z dymu papierosowego), Baby cycle (program do prania ubranek dziecięcych), Woolmark Certyfikat (możliwość prania ręcznego w pralce) oraz Mniej zgnieceń (mniej pogniecione ubrania, co przekłada się na mniej prasowania).  Warto tutaj również wspomnieć o bębnie. Niektóre pralki posiadają tzw. bęben Diamond, który zapobiega uszkadzaniu i zaciąganiu delikatniejszych tkanin. Co więcej, jeśli obawiamy się o zepsucie pralki (np. w wyniku poprzednich doświadczeń) warto zainwestować w pralkę z systemem Smart Diagnosis, który sam rozpozna rodzaj usterki i przekaże jej specyfikację do serwisu (za sprawą kompatybilności ze smartfonem).

Bezpieczeństwo
W kwestii bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na to, czy pralka wyposażona jest w blokadę panelu sterowania, blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi oraz wbudowane zabezpieczenie przed zalaniem.

Myśląc o tym, jak wybrać pralkę nie trzeba od razu wpadać w panikę. Wystarczy spokojnie podejść do tematu i wybrać tę, która spełni wszystkie nasze wymagania. Pamiętajmy, czasem warto poszukać dłużej, ale podjąć w 100% pewną decyzję.

Stopka autorska: ekspert-agd.pl – jak wybrać pralkę

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz