Jak wybrać sprzęt do tenisa dla dzieci i dorosłych?

Osoby zaczynające przygodę z tenisem, muszą zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Jest to odpowiednie obuwie, strój i co najważniejsze, rakieta do tenisa.

Reklama

siatka tenisowaW zależności od producenta, rakiety tenisowe różnią się konkretnymi parametrami. Najbardziej znanymi ich producentami są Wilson, Dunlop, Prince czy Babolat.

Produkowane są rakiety tenisowe zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze dla graczy młodszych i starszych?

Sprzęt dla dziecka

Wybór rakiety dla dziecka jest uwarunkowany jego wiekiem i cechami fizycznymi. Rakiety tenisowe dla siedmiolatków są najlżejsze z dostępnych dla dzieci i posiadają dużą główkę. Dziecko jest w stanie przebić nią piłkę przez siatkę. Ich ceny nie są wysokie. Jest to kilkadziesiąt złotych.

Dzieci starsze mają więcej siły, więc i sprzęt będzie inny. Poza tym są już w stanie grac na boisku pełnowymiarowym.

Tego rodzaju sprzęt musi być „szyty” na miarę. Kupno zbyt ciężkiej i za dużej rakiety sprawi, że dziecko nie da sobie z nią rady. W taki sposób łatwo też zniechęcić je do grania w tenisa jeśli nie będzie umieć się posługiwać zbyt ciężką rakietą. Ponadto może przez nią doznać kontuzji. Niewłaściwy sprzęt utrudnia także naukę prawidłowej gry.

Rączki nie mają znaczenia

Generalnie rakiety tenisowe przeznaczone dla dzieci, mają lekką wagę i cienkie rączki. Dlatego istotną rolę odgrywa długość takiej rakiety, która jest uzależniona od wieku i wzrostu dziecka. Dzieci najmniejsze cztero, pięciolatki powinny mieć rakiety tenisowe najkrótsze. Im starsze dziecko tym dłuższa rakieta.

Jeśli chodzi o rączki rakiet, to dostępnych jest sześć ich rozmiarów. Wszystkie są wykonane z miękkich materiałów. Nieistotna jest grubość rączki, więc nie zależy przywiązywać do tego elementu nadmiernej uwagi.

Gra dla dorosłych

Inaczej sprawa wygląda w przypadku rakiet tenisowych dla dorosłych. Generalnie rzecz ujmując, tenis jest dyscypliną, która wymaga odpowiedniej techniki. Ta z kolei uzależniona jest także od sprzętu jakim się posługujemy.

Rakiety tenisowe są różne, jednak najlepiej jeśli nie są zbyt ciężkie i nie utrudniają wykonywania manewrów. Powinny posiadać odpowiednio dużą główkę i mieć sztywną ramę. Jeśli chodzi o główkę to trzeba mieć na uwadze to, że im jest mniejsza, tym gracz ma większą kontrolę nad uderzeniami. Takie parametry rakiet tenisowych są wybierane przez zawodowych graczy.
Redukcja wibracji

Z kolei sztywna rama może stanowić istotny walor lub wadę, która może doprowadzić nawet do kontuzji. Aby uniknąć takich sytuacji, w niektórych rakietach jest montowane specjalne urządzenie, redukujące drgania, które są wynikiem sztywnej ramy.

Rącza dla dorosłych

Jeśli rakieta tenisowa nie ma takiego urządzenia, można je zastąpić specjalnymi gumkami, które umieszcza się na naciągu rakiety. Obecne technologie pozwoliły na stworzenie bardzo lekkich rakiet tenisowych. Wykorzystuje się do ich produkcji tytan, grafit czy kewlar.

Dla osób początkujących najlepszą opcją będą takiety o małej wadze, aby nie utrudniały uderzeń i nie obciążały zbytnio niewyćwiczonych mięśni ramion.

Tak jak w przypadku dzieci, rączki rakiet tenisowych nie odgrywały większej roli, tak w sprzęcie dla dorosłych jest zgoła inaczej. Uchwyt musi być dopasowany do wielkości dłoni.

Jest kilka metod, które określają jej obwód. Jedna z nich jest metoda amerykańska. Obwód jest określany cyframi od 0 do 5.

W przypadku metody angielskiej są to cale. Rakieta tenisowa bezie idealna jeśli rączka pozwala na taki uchwyt dłoni, gdzie kłąb kciuka i opuszki palców nie stykają się ze sobą i mieści się pomiędzy nimi palec wskazujący drugiej dłoni.

Właściwy wybór rakiety tenisowej na pewno przełoży się na lepsze efekty, dlatego warto zadbać o dobry sprzęt, który będzie nam służyć przez długie lata.

Stopka autorska: tygertenis.pl – sklep tenisowy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz