Jak wybudować dom ekologiczny?

Ekologiczne domy są w modzie. Nie tylko ze względu na to, że obiekty te są przyjazne naszemu środowisku, ale także dzięki temu, iż mieszkając pod ich dachem oszczędzamy znaczne zasoby energii i ciepła.

Reklama

Bardzo dobrym rozwiązaniem na oszczędzanie energii są kolektory słoneczne. Kolektory zawsze współpracują z innym systemem grzewczym, na przykład z kotłem. Do ogrzania wykorzystują ciepło z instalacji solarnej. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, w projekcie budynku należy uwzględnić więcej miejsca na taki kolektor, bowiem w innym wypadku wystarczy kilka pochmurnych dni, a zapasu ciepłej wody nam się po prostu skończą. Poszukajmy też zatem innych, interesujących rozwiązań.

Co jeszcze wpływa na wartość zużytej przez nas energii? Okazuje się, że są to takie czynniki jak rzeźba terenu, na którym stoi dom, stopień nasłonecznienia, jego najbliższe otoczenie oraz kierunek wiatru. Jeżeli budynek zbudowany jest w bliskim sąsiedztwie drzew, to z pewnością osłonią go przed wiatrem. Nasłonecznienie budynku też gra tutaj istotną rolę. Forma budynku powinna być zwarta, dach płaski, a okna powinny wychodzić na południe. Taka konstrukcja sprawi, że nas obiekt w naturalny sposób się ociepli i nasłoneczni. Jeżeli jesteśmy miłośnikami spadzistych dachów, niestety będziemy musieli z nich zrezygnować. Taka konstrukcja dachu jest najbardziej niekorzystna w przypadku oszczędzania ciepła, które traci się w przypadku dachu o tym kształcie. Dach musi być zatem płaski. Kolejną istotną kwestią w budowaniu energooszczędnych budynków jest prawidłowe umieszczenie wentylacji, co w przyszłości pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Innym, korzystnym sposobem na to, aby zaoszczędzić sporo ciepła jest wybudowanie mniejszego obiektu. Im jest on mniejszy, tym mniej zużywa cennej energii. Kolejnym kluczem do sukcesu jest także odpowiedni system wentylacyjny. Zaleca się tutaj montaż wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, natomiast najeży całkowicie wyeliminować najprostsze systemy wentylacji grawitacyjnej.  Okazuje się bowiem, że ciepło wydostaje się przez nieodpowiednie kratki wentylacyjne. W ten sposób możemy stracić nawet połowę cennego ciepła, dlatego też montaż urządzenia do jego odzysku to rzecz niezbędna.

Nie ma wątpliwości, że domy ekologiczne na przestrzeni lat znacznie minimalizują straty ciepła i energii elektrycznej. Dzięki odpowiednim technikom zastosowanym w budowie takich obiektów, możemy żyć oszczędnie i w trosce o nasze naturalne środowisko.

Stopka autorska: zobacz więcej na:  http://www.6-dzielnica.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz