Jak znaleźć przedszkole dla swojego dziecka?

Wybór najlepszego przedszkola dla naszego dziecka nie należy do zadań prostych, mówimy bowiem o miejscu, w którym maluch spędzi lata mające decydujący wpływ na jego rozwój. Jakimi kryteriami powinniśmy zatem się kierować chcąc, aby podjęta przez nas decyzja była rzeczywiście trafna?

Reklama

Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście charakter placówki, która przykuwa naszą uwagę, już na wstępie warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy interesuje nas przede wszystkim publiczne, czy też prywatne przedszkole. To pierwsze odznacza się niższymi opłatami uiszczanymi co miesiąc przez rodziców, jego wadą jest jednak to, że zapisanie się do niego często wymaga nie lada wysiłku, dzieci dzielone są na dość liczne grupy, którymi zajmuje się niewielka liczba opiekunek, a oferta edukacyjna placówki bywa dość uboga. Prywatne przedszkole to zdecydowanie większy wydatek, w zdecydowanej większości przypadków rodzice mogą mieć jednak pewność, że placówka zawsze będzie czekała na ich dziecko, maluch zostanie otoczony najbardziej troskliwą opieką, a do tego zostanie mu zaproponowany niebanalny program edukacyjny. W zdecydowanej większości polskich miast przedszkola prywatne oferują zajęcia pozwalające na naukę języków obcych, poznawanie przyrody i zapoznawanie się z instytucjami kulturalnymi, takimi, jak choćby kino i teatr. Dziecko uczy się zatem nie tylko podstawowych umiejętności przydających mu się podczas codziennego funkcjonowania, ale również wrażliwości, odpowiedzialności i znaczenia słów takich, jak choćby przyjaźń, co może mieć ogromny wpływ na jego dalszy rozwój.

Wybierając przedszkole dla naszego dziecka nie powinniśmy zapominać również o tym, że spore znaczenie ma jego położenie, jeżeli zatem istnieje taka możliwość, starajmy się, aby była to placówka położona jak najbliżej naszego domu. Ułatwi nam to zarówno dowożenie dziecka w czasie pierwszych przymrozków, jak i odbieranie go w czasie godzin szczytu i z pewnością przyczyni się do tego, że łatwiej będzie nam zorganizować sobie dzień. Psychologowie dziecięcy zwracają jednak uwagę również na wpływ, jaki bliskość przedszkola wywiera na psychikę malucha, ich obserwacje potwierdzają zaś, że dziecko czuje się pewniej, gdy uczęszcza na zajęcia do miejsca, które jest mu dobrze znane i które pozwala na szybkie dostanie się do domu.

Nie bójmy się też przywiązywania wagi do zdania wyrażanego przez innych rodziców, jeżeli zatem słyszymy o placówkach, do których oni sami chętnie oddają swoje maluchy – wykorzystujmy tę wiedzę podczas wyboru przedszkola dla naszego dziecka. Jego dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój są zbyt cenne, aby pozwalać sobie na eksperymenty wówczas, gdy nie znajdują one żadnego uzasadnienia. Jeżeli zatem słyszymy o przedszkolu, w którym dzieci czują się dobrze i z którego rodzice są zadowoleni, właśnie je powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności podczas dokonywania wyboru, który może zadecydować o przyszłości naszego syna lub córki.

Stopka autorska: Prywatne przedszkole – http://www.domekelfow.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz