Jakie są rodzaje wkładów kominkowych?

Kominki są obecnie coraz częściej wykorzystywane w charakterze głównego źródła ciepła w domu. Oprócz funkcji grzewczych spełniają one także funkcje dekoracyjne. O wydajnym, dobrze funkcjonującym kominku można mówić wówczas, gdy został do niego właściwie dobrany wkład kominkowy. Ta właśnie kwestia w głównej mierze decyduje o użytecznych walorach kominków.

Reklama

Stal i żeliwo

kominekAktualnie przez sprzedawców są oferowane dwa rodzaje wkładów kominkowych – z żeliwa oraz ze stali. Wkłady żeliwne odznaczają się dosyć sporą bezwładnością cieplną. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że czas nagrzewania się kominka jest dość długi. Z drugiej jednak strony kominki z wkładami żeliwnymi równie długo oddaj do otoczenia energię cieplną. Dużym atutem tego rodzaju wkładów jest to, że są one odporne na procesy korozyjne. To wpływa na wydłużenie ich żywotności oraz trwałości. Za mankament można natomiast postrzegać dość pokaźną wagę. Z kolei wkłady stalowe ciepło do pomieszczenie oddają w miarę szybko, ale też nie potrzebują wiele czasu na to, by się wychłodzić. Właśnie z tego względu w kominkach z takimi wkładami zastosowanie znajduje szamot – wykonana z niego wykładzina ma za zadanie zapobiegać się szybkiemu wychładzaniu się wkładu. Bardzo ważne jest to, aby stal była wysokiej jakości – w przeciwnym wypadku szybko zacznie korodować.

Nie tylko cena

Dla bardzo wielu osób najważniejszym kryterium decydującym o wyborze takiego, a nie innego kominka jest jego cena – a tak się składa, że rozpiętość cenowa w tym zakresie jest bardzo duża. Należy jednak poważnie zastanowić się nad tym czy w tym przypadku takie podejście jest oby na pewno uzasadnione. W praktyce wygląda to bowiem w taki sposób, że tańsze kominki są gorsze pod względem jakościowym. Do ich produkcji używane są bowiem materiały, których jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że kominek to generalnie dość kosztowna inwestycja, z której korzysta się przez wiele długich lat. Oszczędzanie na jakości mija się zatem w tym przypadku z celem. W sprzedaży znajdują się kominki uznanych firm i na tę ofertę należy w pierwszej kolejności zwracać uwagę. Rzecz jasna jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy, które przy zakupie należy mieć na względzie. Są to m. in. nominalna moc wkładu kominkowego, kształt jego frontu, sposób w jaki można regulować proces spalania etc. Pod względem estetycznym kominki można bez promu dopasować do konkretnej stylistyki otoczenia. Wybór jest spory, każdy zatem znajdzie coś, co najbardziej mu odpowiada.

Autor: panmajster.pl/Wklady-kominkowe

Stopka autorska: panmajster.pl/Wklady-kominkowe – http://panmajster.pl/Wklady-kominkowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz