Keratyna do włosów – hit czy kit?

Keratynowe prostowanie włosów to wciąż nowość w polskich salonach fryzjerskich. Zabieg ciągle owiany jest nimbem tajemnicy, a fakty o nim mieszają się z mitami. Niniejszy artykuł, to pierwsze kompletne podsumowanie korzyści i niedogodności tego zabiegu.

Reklama

Jak to się zaczęło?

keratyna do włosówZabieg keratynowego prostowanie włosów pojawił się w Polsce w pierwszej połowie 2009 roku i szybko zyskał rzesze zwolenniczek. Wywodzi się on z Brazylii, gdzie został stworzony 13 lat temu i gdzie cały czas ma najbardziej liczną klientele. Jego produkcja szybko została przeniesiona do USA skąd rozprzestrzenił się po całym świecie. Od niedawna dostępne są również preparaty produkowane w Azji (Chiny, Tajlandia) oraz Europie (Hiszpania, Francja). Nie zmienia to faktu, że mekką producentów preparatów keratynowych cały czas pozostają Stany Zjednoczone.

Jak to działa?

Preparat keratynowy zawiera kilka naturalnych aktywnych składników odżywczych, w tym keratynę, wyciągi z roślin (często z kakao) i witaminy. Są one wprowadzane w strukturę włosa poprzez otwartą łuskę i utrwalane temperaturą. Odżywiają one włosy „od środka” oraz prostują je (eliminują skręt i puszenie). Keratyna do włosów zawiera też pewną dawkę składników chemicznych m.in. konserwantów.

Funkcjonują dwie teorie wyjaśniające działanie preparatu keratynowego. Pierwsza z nich zakłada, że głównym składnikiem aktywnym jest keratyna – naturalny budulec m.in. skóry paznokci i włosów. Wnikając do struktury włosa powoduje jego odbudowę i powrót do naturalnego zdrowego stanu. Odbudowany i nasycony (poniekąd wręcz obciążony) składnikami odżywczymi włos przestaje się kręcić i puszyć – staje się wyprostowany. Druga teoria głosi, że głównym sprawcą metamorfozy włosa jest składnik chemiczny, zaś składniki naturalne pełnią tylko działanie pomocnicze. Dyskusję, która z nich jest prawdziwa zostawmy akademikom i skupmy się na efektach zabiegu keratynowego. Te są niepodważalne, gdyż zabiegowi poddało się już w Polsce z sukcesami tysiące klientek. Wiele z nich powtórzyło już zabieg, wciąż przybywa też nowych chętnych.

Plusy i minusy

Zabieg keratynowy powoduje zdecydowane polepszenie wyglądu włosów, stają się one wygładzone, lśniące, sprężyste oraz wyglądają zdrowo i estetycznie. Niewielkim minusem zabiegu jest to, iż jednocześnie stają się one również „cięższe”, przez co tracimy objętość fryzury. Włosy układają się „po skórze głowy” co może nie być po myśli zwłaszcza dojrzałych klientek. Można temu do pewnego stopnia zapobiec aplikując preparat keratynowy nie od samej nasady włosa, lecz 2-3 cm dalej. Kolejną niewielką niedogodnością jest to, iż odżywione, wygładzone włosy stają się „śliskie”. Przysparza to pewnych problemów przy upinaniu fryzur lub kręceniu np. hydro- lub termo-loków. Rozwiązaniem jest użycie większej liczby wsuwek i utrwalacza – lakieru, pianki itp. Efektem ubocznym zastosowania keratyny do włosów jest to, iż bezpośrednio po jej nałożeniu nie możemy doczepić włosów. Powinniśmy odczekać min. 2 tygodnie, aby straciły nieco gładkości – w przeciwnym razie doczepione włosy będą się zsuwać. Powyższe niedogodności są jednak marginalne i nie wpływają znacząco na zdecydowanie pozytywne właściwości regenerujące zabiegu keratynowego.

Keratyna do włosów eliminuje również skręt włosa w tym nawet bardzo mocny, afrykański. W nielicznych przypadkach (dot. włosów afrykańskich) zabieg może pozostawić niewielkie fale na włosach, które usuniemy po jego ponowieniu. Warto wiedzieć, że wykonanie zabiegu na włosach w świetnym stanie tj. niefarbowanych, nienadwyrężanych używaniem prostownicy, właściwie pielęgnowanych i odżywianych również może nie dać stuprocentowego efektu. Dzieje się tak, gdyż włosy w dobrym stanie dużo gorzej wchłaniają preparat keratynowy, przez co jego skuteczność jest ograniczona. I w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest powtórzenie zabiegu. Keratyna do włosów usuwa także efekt puszenia, który najczęściej jest skutkiem złego stanu włosa. Trudno tutaj dopatrzyć się jakichś minusów keratynowego prostowania włosów. Podsumowując, efekt prostujący zabiegu ma zdecydowanie pozytywny charakter. Pewne utrudnienia z nim związane, należy raczej traktować jak jego cechy a nie jako wady.

Jakość wykonania jest najważniejsza

W kategoriach cech zabiegu keratynowego należy również rozpatrywać wysoki stopień trudności jego wykonania. Niezbędne jest tutaj ścisłe przestrzeganie procedury, która dokładnie określa m.in. sposób przygotowania włosów do zabiegu (otwarcie łuski włosów, odpowiednie ich podsuszenie), odpowiednie dawkowanie preparatu, staranność jego rozprowadzenia (wymagana jest niezwykła dokładność), sposób suszenia włosów po nałożeniu preparatu, sposób prostowania włosów (najważniejsza jest tu odpowiednia temperatura i duża skrupulatność wykonania). Niemniej kluczowym elementem jest odpowiednie obchodzenie się z włosami (niemoczenie, niespinanie i niestylizowanie) przez 48 godzin po zabiegu. Dopiero wówczas preparat keratynowy ustabilizuje się w strukturze włosa i utrwali jego nowy charakter. Na koniec należy wspomnieć, że czas wykonania zabiegu wynoszący ok. 3 godzin może być pewnym wyzwaniem tak dla klientek jak i dla fryzjerów.

Jednak warto!

Keratyna do włosów daje niezaprzeczalnie pozytywne efekty – głęboko odbudowuje włosy jednocześnie eliminując ich skręt i puszenie. Włosy zyskują zdrowy naturalny wygląd, są proste, błyszczące i elastyczne. Niedogodności związane z zabiegiem keratynowym nie są jednoznacznie negatywne, lecz raczej stanowią o jego specyfice.

Stopka autorska: Keratyna do włosów – http://www.sunliss.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.7/10 (liczba ocen: 12)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz