Kupujemy odkurzacz dla alergika. Na co zwrócić uwagę?

Alergik w domu to również konieczność regularnego sprzątania, zwłaszcza gdy to kurz i inne domowe zanieczyszczenia są przyczyną reakcji alergicznej. W takim przypadku niezawodnym pomocnikiem będzie odpowiedni odkurzacz. Jaki model warto wybrać?

Reklama

Półki w sklepach oferujących AGD aż uginają się od różnych modeli odkurzaczy. Jeżeli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, w takim przypadku możesz mieć problem z dobraniem właściwego modelu dla alergika, który pomoże w skutecznym usuwaniu zanieczyszczeń w domu. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że odkurzacz dla alergika powinien być wysoce efektywny w sprzątaniu – powinien pochłaniać jak najwięcej kurzu, roztoczy i innych zabrudzeń, dlatego system filtracji jest tutaj podstawą.

1. Efektywna filtracja

Dla alergika można kupić zarówno odkurzacz workowy, jak i bezworkowy. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, warto przede wszystkim wybrać ten wyposażony w filtr HEPA, najlepiej wysokiej klasy, na przykład H13. To właśnie on ma za zadanie zatrzymać jak najwięcej zanieczyszczeń, również tych o mikroskopijnej wielkości. W przypadku filtrów HEPA H13 mowa o 99,95% zanieczyszczeń, w tym takich jak pierwotniaki, grzyby, bakterie, a nawet niektóre wirusy. Im niższa klasa filtrów, tym mniej zanieczyszczeń zatrzymują.

2. Sposób wyrzucania zabrudzeń

Odkurzacze workowe wyposażane są w specjalne worki, najczęściej flizelinowe, czyli włókninowe, które zatrzymują brud w środku. Z kolei modele bezworkowe mają suchy lub mokry pojemnik na zanieczyszczenia, który powinien być regularnie opróżniany. Pod względem najniższego ryzyka rozpylenia zebranych już zabrudzeń na najlepszej pozycji plasują się odkurzacze wodne wyposażone są w zbiornik do napełniania wodą, która służy jako agent filtrujący i jednocześnie zatrzymuje zanieczyszczenia. Po zakończonej pracy wystarczy wylać ją do kanalizacji.

3. Wysoka wydajność

Aby zapewnić wysoką skuteczność działania w zbieraniu zanieczyszczeń, odkurzacz powinien również wyróżniać się wysoką wydajnością działania. Warto pamiętać o tym, że dzisiaj to nie tylko kwestia mocy, ale nowoczesne odkurzacze budowane są tak, by nawet przy obniżonym poborze energii zapewniać równie dobrą skuteczność w zbieraniu zanieczyszczeń. Najlepiej zwrócić uwagę na etykietę energetyczną, gdzie powinna znaleźć się informacja o skuteczności odkurzania na podłogach twardych i dywanach i wykładzinach. Najlepsza klasa to A, najgorsza G.

4. Nawilżanie powietrza

Plusem będzie również funkcja nawilżania powietrza – nie każdy odkurzacz dla alergika jest w nią wyposażony i dotyczy ona tylko odkurzaczy z filtrem wodnym. Po odkurzeniu powietrze w domu jest jak świeża morska bryza, co więcej, może też pięknie pachnieć, ponieważ do odkurzacza można dodać kilka kropli olejku zapachowego. Dobrze nawilżone powietrze jest bardzo ważne dla alergików oraz dla małych dzieci – zbyt suche będzie zaostrzało objawy alergiczne.

Jeżeli szukasz dodatkowych porad, jaki odkurzacz dla alergika warto wybrać, znajdziesz je w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz