Ogromna popularność programu „Idol” sprawiła, że pojawiło się wiele klonów tego rodzaju show. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie ma wśród nich właściwie żadnych polskich produkcji. Wszystko to licencje, opakowane jedynie w krajową nazwę, z polskimi jurorami i uczestnikami.
Dla osoby, która pierwszy raz włączy sobie taki program tv, zwłaszcza w środku któregoś z sezonów jego emisji, może się on wydać przerażający. Młodzi ludzie, z większym lub mniejszym talentem, jednak zawsze z ogromnym zaangażowaniem, prezentują swoje możliwości przed jury, które zwykle totalnie miażdży każdy, nawet najmniej słyszalny fałsz. Jako że jest to show, to do jurorów należy utrzymanie gorącej atmosfery.
Tymczasem przez większość odbiorców ani „Idol”, ani inne tego rodzaju programy nie są postrzegane jako bazujące na ludzkim upokorzeniu. Jurorzy uznawani są zazwyczaj za rzetelnych i uczciwych, a młodzież biorąca udział w show również stwierdza zazwyczaj, że wierzy w siłę profesjonalizmu jury. Nawet najbardziej załamani surowymi ocenami uczestnicy myślą, że jury wyrok jest sprawiedliwy i że muszą po prostu przemyśleć ich ostre słowa i wyciągnąć z nich wnioski. Tak przynajmniej wynika z tego co producenci programów pokazują nam jako przerwy pomiędzy kolejnymi występami kandydatów do sławy.
Programy muzyczne, będące konkursami dla wykonawców, podzielonymi na odcinki, to rodzaj rozrywki przeznaczonej dla odbiorców w różnym wieku. Świadczy o tym fakt, że materiały poświęcone uczestnikom tych programów, zwłaszcza w momencie zbliżających się finałów kolejnych edycji, publikują zarówno popularne kolorowe magazyny, telegazeta, jaki i dziesiątki stron internetowych, często tworzonych przez amatorów, którzy są fanami poszczególnych wykonawców występujących w takim show.
Każdy program tv będący naśladownictwem „Idola” określany jest jako show muzyczny. Warto się jednak czasem zastanowić, czy w tego rodzaju produkcjach rzeczywiście chodzi o muzykę. Niekiedy można przecież odnieść wrażenie, że sam gust muzyczny uczestników jest ważniejszy niż zdolności wokalne. Dotyczy to zwłaszcza konkursów, w których to widzowie mają dodatkowy głos w rozgrywce. Liczą się też ubrania, makijaż, fryzury, charyzma i dopiero na końcu wybór utworów i ich wykonanie.
Warto też pamiętać, że niewielu zwycięzców kolejnych edycji licznych programów tego typu robi prawdziwą karierę. Częściej spotkamy ich koncertujących w małych miejscowościach, niż w Sali Kongresowej.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!