Ciągłe życie w biegu, nieustające doskonalenie się i pęd za sukcesem. Tak w dużym skrócie można określić codzienność większości populacji. Aby za tym wszystkim nadążyć i utrzymać się na górze, nieustannie musimy się rozwijać. Już od wczesnego dzieciństwa jesteśmy uczeni rywalizacji i konkurowania między sobą. Samodoskonalenie się i rozwój osobisty można osiągnąć w różny sposób. Jednym z nich jest coaching czyli proces który ma zapewnić pojedynczej osobie, albo grupie osób rozwój osobisty.
Na czym polega dobry coaching i jaki powinien być coach aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy gdy podczas codziennego życia stajemy się osobistym trenerem wielu osób. Przecież niejednokrotnie znajomi, przyjaciele czy rodzina proszą nas o rade. Zwierzają się ze swoich problemów i liczą na rozmowę w której niejednokrotnie podpowiadamy jak należałoby postąpić, co trzeba zmienić. Wszystko zależy oczywiście od złożoności problemu z którym się borykamy, czasami wystarczy rozmowa z kimś bliski innym razem musimy skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego.
Najważniejszym elementem podczas pracy z daną osobą lub grupą ludzi są pytania. To one stanowią kluczową bazę do zdefiniowania i poradzenia sobie z problemem. Bardzo często wiemy czego nie chcemy w życiu. Co nas przytłacza, irytuje, zmniejsza naszą samoocenę. Trener osobisty zawsze stara się zmienić to stwierdzenie tak aby osoba zaczynała odpowiadać na pytanie co chciałaby mieć zamiast tego. Musimy zastanowić się nad tym co chcemy osiągnąć i w jakim kierunku zmierzać. Wprowadźmy dodatkowo pozytywne emocje w treść pytań. Pomyślmy jak będziemy się czuć w momencie kiedy uda nam się osiągnąć dany cel. Czy to będzie szczęście, podniecenie czy ekscytacja a może wszystko razem nie ma znaczenia. Ważne, że z danym celem zaczynamy kojarzyć pozytywne emocje co pozwoli nam cieszyć się już przy ich realizowaniu.
Dobry coach wie, że same dobre rady nie wystarczą. Prawda jest taka, że to osoba biorąca udział w sesji sama musi sobie uświadomić problem, cel i sposób jego wykonania. Zdecydowanie łatwiej jest nam dawać rady innym osobom. Uważamy wtedy, że ich problem jest bardzo prosty do rozwiązania i od razu widzimy z niego wyjście. Jeżeli ten sam problem dotyczy nas wtedy niestety nie jest już tak różowo i wcale nie widzimy prostej drogi wyjścia. Trener osobisty może w takiej sytuacji spytać co byś polecił mi gdybym miał właśnie taki problem. Jak powinien go rozwiązać. Odpowiedź sama przyjdzie nam do głowy, wtedy tylko trzeba przełożyć to na nasze życie i wprowadzić w czyn.
Na koniec warto się zastanowić jaką wartość dodaną osiągniemy poprzez realizację wyznaczonych celów. Nie bójmy się podejmować wyzwań, myślmy w sposób jakby nie można było ponieść porażki. Pozytywne nastawienie jest jednym z najważniejszych czynników. To ono umożliwi i ułatwi realizację określonego planu działania. Coach nie wykona za nas całej pracy, on ma za zadanie pomóc nam zdefiniować problem i ustalić plan działania. Nakreśli dokładną drogę, cała reszta zależy już od nas.
Stopka autorska: coaching – http://www.coachingbalance.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!