Niezbędnik diabetyka – poradnik

cukrzycaKażda osoba chora na cukrzycę powinna zawsze nosić przy sobie rzeczy, które mogą pomóc osobom postronnym w udzieleniu jej pomocy, na przykład kiedy zemdleje. Stres, zmęczenie, a także zwiększony wysiłek mogą spowodować hipoglikemie. Diabetyk, który zna swoją chorobę z reguły wie w jaki sposób temu zapobiec.  Czasami może zdarzyć się niedocukrzenie, które może wiązać się z utratą świadomości. Pamiętaj, że taki stan może być zagrożeniem dla zdrowia, a czasami nawet życia Twojego oraz otaczających Ciebie ludzi, na przykład jeśli jesteś kierowcą.

Reklama

A co może Ci się przydać w takich sytuacjach?

Oczywiste jest, że powinieneś mieć przy sobie glukometr, paski do niego, a także zapas insuliny. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które mogą Ci się przydać.

Bransoletka

Mała ozdoba, a może uratować życie. Możesz mieć, na przykład srebrną bransoletkę, na której będzie wygrawerowane Twoje imię, nazwisko, a także informacja, na jaki typ cukrzycy chorujesz. Możesz podać na niej również numer telefonu do osoby, którą należy zawiadomić.

Cukierki

Tak wiem, osoby chore na cukrzyce nie powinny przesadzać ze słodyczami. Są jednak takie sytuacje kiedy zjedzenie cukierka może uchronić przed hipoglikemią, która objawia się niespodziewanym osłabieniem, drżeniem wewnętrznym, mrowieniem warg czy zawrotami głowy.

Pompa insulinowa

Jeżeli insulinę podajesz sobie za pomocą pompy insulinowej nigdy nie rozstawaj się z tym urządzeniem. Zapewnia ono wyrównanie poziomu glukozy we krwi przez całą dobę. Dzięki temu, że pompa jest mała możesz nosić ją w kieszeni lub przy pasku. Jeśli nie masz jeszcze takiego urządzenia to wiedz, że dorośli pompę insulinową mogą wypożyczyć lub kupić na ratę. Natomiast dzieci do 10 lat mogą dostać ją bezpłatnie, składając wniosek w fundacji Jurka Owsiaka.

Glukometr

Z tym urządzeniem nie powinieneś się rozstawać. Glukometr, a także zapas pasków do niego i nakłuwacz wraz z igłami powinieneś mieć zawsze pod ręką. Dzięki niemu szybko i łatwo sprawdzisz jaki masz poziom cukry we krwi.

Wstrzykiwacz insuliny

Osoby, które nie używają do podawania insuliny pomp insulinowych powinny zawsze mieć przy sobie wstrzykiwacz. Możesz mieć jednorazowy, który zawiera określoną dawkę insuliny i który po użyciu wyrzucasz do kosza lub pen do wielokrotnego użytku z wymiennymi wkładami insuliny.

Paski testowe do pomiaru stężenia ciał ketonowych we krwi

Ciała ketonowe mogą wystąpić, gdy stężenie cukru we krwi przekracza 250 mg/dl. Kontrola ich stężenia pozwala na zapobieganie kwasicy ketonowej. Jest to szczególnie przydatne dla kobiet w ciąży, które są chore na cukrzycę, a także dla osób stosujących pompę insulinową.

Ciśnieniomierz

Jeżeli mając cukrzycę masz jednocześnie nadciśnienie koniecznie powinieneś mieć ciśnieniomierz. W aptekach dostępne są nieduże ciśnieniomierze, za pomocą których szybko sprawdzisz jakie masz ciśnienie. Pomiary powinieneś wykonywać rano, wieczorem i przed każdym posiłkiem.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz