Notariusz a dokumenty

Notariuszem zostaje prawnik, który jest powołany przez ministra sprawiedliwości. Jego zadaniem jest między innymi sporządzanie aktów notarialnych oraz dokonywanie innych czynności notarialnych. Wiele jest dokumentów, które dla podkreślenia ich wiarygodności, muszą być potwierdzone notarialnie. Pracę notariuszy reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku.

Reklama

Testament

Jednym z dokumentów, jakie spisuje notariusz Mikołów, jest testament, czyli zapis naszej ostatniej woli, na wypadek śmierci. Co prawda, każdy może spisać testament własnoręcznie, jednakże u notariusza można zrobić to wygodniej, zwłaszcza jeżeli mamy różne potrzeby dotyczące naszego majątku – na przykład zamierzamy kogoś wydziedziczyć. Warto podkreślić, że mamy dowolność, jeżeli chodzi o podzielenie swojego majątku, jednak najbliżsi, którzy zostali pominięci w spadku, mogą domagać się zachowku od spadkobiercy.

Sprzedaż i nabycie nieruchomości

Innym dokumentem, który spisywany jest u notariusza jest umowa kupna lub zbycia nieruchomości. Najczęściej u notariusza są spisywane także umowy przedwstępne, zobowiązujące do przeniesienia własności nieruchomości po określonym czasie za uzgodnioną kwotę. Jeżeli jesteś w trakcie kupowania lub sprzedawania nieruchomości, wówczas na końcowym etapie tego procesu obie strony będą musiały spotkać się w kancelarii notarialnej, aby podpisać umowę kupna-sprzedaży nieruchomości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wieczystego użytkowania – jego przedłużenie bądź przeniesienie prawa wieczystego użytkowania może być dokonane wyłącznie w formie aktu notarialnego.

Poświadczenia dokumentów

Notariusz uczestniczy także w procesie poświadczania dokumentów, które mają szczególną wagę – na przykład różnego rodzaju aktów, świadectw czy innych. Notariusz, powagą swojego urzędu poświadcza zgodność dokumentu z oryginałem – tego rodzaju poświadczenia często są wymagane w trakcie załatwiania niektórych spraw urzędowych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz