Nowy wymiar w biznesie

Zasady jakie obecnie panują w biznesie są całkowicie różne od tych, które miały miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecna tendencja na rynku jest szybko, szybciej, tanio i elastyczność.

Reklama

Klient mając tak ogromny wybór na rynku towarów, czy producentów stawia ogromne wymagania. Nie ma już tak, że to klient poszukuje dostawcę. Dziś to dostawca wychodzi na ulicę, do internetu, do prasy aby tego klienta zachęcić i skusić swoją ofertą.

A więc jedna zasadnicza różnica, jaka ma miejsce to zmiana pozyskiwania klienta o 180 stopni. Inną zasadnicza zamianą jaka się dokonała to zakres oferowanych usług. Dziś nikt nie wybierze sklepu, gdzie danego towaru nie ma, pójdzie tam raz, drugi, ale jak nie dostanie tego czego oczekuje to już tam nigdy więcej nie wróci. Tak samo działa to w przemyśle, klient oczekuj, że realizacja jego zlecenia będzie trwać możliwie krótko. Dla porównania wybierze 3 konkurencyjne firmy i wybierze tą, która wykona najszybciej jego zadanie i to nawet kosztem niewielkiej różnicy w cenie.

Trzeci wymiar nowoczesnego biznesu to  cena. Jak już wspomniałem zdarza się, że klient jest w stanie zaakceptować nieco wyższą cenę w zamiana za szybszą realizację i to jest fakt. Jednak zazwyczaj taki zabieg nie jest potrzebny, bo w przypadku dużej transakcji można wynegocjować bardzo dobrą cenę za jednostkę. W fabrykach masowo nie produkuje się głównie za pomocą ludzkich rąk. Człowiek kieruje produkcją za pomocą systemów informatycznych, które stanowią filar produkcji. Nowoczesne maszyny, oprogramowanie do zarządzania procesami, infrastruktura sprzętowa to nowy wymiar produkcji.

Ostatnim elementem tej kwestii jest elastyczność firm. Przedsiębiorstwa produkcyjne można podzielić na dwa rodzaje.

  • Firmy, które specjalizują się w produkcji określonych towarów, lub usług
  • Firmy produkujące towary na zamówienie klienta

Pierwszy rodzaj firma idealnie nadaje się na klientów, którzy mają jedne stałe zamówienia i nie potrzebują niczego innego. Firmy takie działają bardzo szybko, bo ich procesy produkcyjne maja jeden charakter.

Jednak wraz z postępem zarówno technologicznym, jak i na runku klient stał się bardzo wygodny, a tym samym bardziej wymagający. Występują takie fabryki (głownie informatyczne/technologiczne), które wytwarzają produkty za każdym razem inne. Mają one nowe kształty, nowe podzespoły, nowe oprogramowanie systemowe. Będą one wymagały przy każdym produkcie innych podzespołów, dlatego w realizacji takich zleceń wybiorą firmy, które są elastyczne i mogą dostosować się do potrzeb klienta.

Stopka autorska: oprogramowanie do zarządzania procesami – http://erp.rekord.com.pl/erp-produkcja/38-sterowanie-produkcja-sp

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz