O kominkach nowoczesnych w pigułce

Kominki podobnie jak w przypadku nowoczesnej technologii, dawno przestały występować w formie wyłącznie portalowej czy rustykalnej. Oczywiście zdeterminowane stylowo wnętrza, w których najlepiej pasuje kominek rustykalny nikt nie będzie montował takiego w stylu futurystycznym, choć nie brakuje grupy ludzi, która uwielbia szokować kontrastami wybierając śmiałe i niezwykle realizacje.

Reklama

Jak w przypadku każdego ogrzewania na paliwo stałe (w tej materii najlepiej prezentują się piece na Pellet, nawet 10 godzin bez dokładania) palenie wymaga stałej obsługi – noszenia i dokładania drewna do paleniska, włącznie z rąbaniem drewna i nieustannego dozoru. Jak zwykle kominki nowoczesne charakteryzuje częstotliwość wykonywania tych wszystkich czynności, a składa się na nie kilka czynników – są nimi sprawność wkładu kominkowego, jakość paliwa i sposób podłączenia kominka do przewodu spalinowego. Kominki nowoczesne wyposażone są już w piece, które w zupełności pobierają cały potrzebny zapas powietrza do spalania z zewnątrz, zarówno na główne palenisko kominka jak i na tak zwaną kurtynę powietrzną oddzielającą dym i ogień od szyby.

Nie w sposób nadmienić, że tak jak w przypadku samochodu paliwo odgrywa istotną, jeśli nie najważniejszą rolę, dlaczego? Ponieważ opinia kominka nowoczesnego nie mianuje go urządzeniem, które może dosłownie wszystko – jeżeli wrzucicie do paleniska mokre drewno, żaden system czystych szyb typu pyroliza i kurtyny powietrzne nie uchronią was od czarnej i zadymionej szyby, a przecież w dużej mierze dla pięknego widoku ognia tworzy się swój kominek. Odnosi się to przede wszystkim do znanych wam i coraz bardziej powszechnych ze względu na swoją dwufunkcyjność praktyczną – kominków z płaszczem wodnym, gdzie obsługa jest o wiele trudniejsza i ściśle związana z warunkami panującymi na zewnątrz (na dworze).

Z tego względu na internetowych forach krążą nieraz niesprawiedliwe opinie na temat niektórych systemów kominkowych i samych wkładów kominkowych, że ktoś kupił cudowny wkład norweski, a on jest ciągle zanieczyszczony, lub ktoś inny zainwestował w kominek z płaszczem wodnym, który najchętniej wrzuciłby do kotłowni.

Finalizacja realizacji pozostaje już w rękach montażystów, od których zależy czy kominek będzie spełniał rolę reprezentatywną czy będzie tylko straszyć niedociągnięciami. Nowoczesność kominka nie zawsze oznacza minimalizm w praktyce, jest to urządzenie które „odda wam serce” pod warunkiem, że będziecie o nie dbali i używali zgodnie z przeznaczeniem do jakiego zostało stworzone.

Stopka autorska: kominki nowoczesne – http://www.kominkimyslowice.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz