Obniżanie wód gruntowych – w jakim celu?

 Decydując się na budowę domu, wielką inwestycję drogową czy po prostu na zagospodarowanie terenu, musisz brać pod uwagę takie okoliczności jak wody gruntowe. Jak doskonale wiadomo poziom wód gruntowych może być bardzo wysoki, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie obniżenie. Jak zatem tego dokonać i przede wszystkim dlaczego należy to zrobić?

Reklama

pompaNajważniejsza sprawa to poprawne określenie stanu poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie wybranie odpowiednich działań, dzięki którym będzie można spokojnie poradzić sobie z tym problemem. W tym celu przede wszystkim należy zatrudnić odpowiednich specjalistów, którzy to za pomocą specjalistycznych urządzeń dokonają odpowiednich pomiarów, ustalą co należy zrobić. Jeżeli posiadamy już owe wyniki, to odpowiednia firma powinna wejść na określony teren i przygotować sprzęt do działania. Tutaj jednak mamy dwie drogi, możemy właśnie skorzystać z konkretnej firmy, lub samodzielnie zająć się odwadnianiem. Jednak należy wiedzieć że wynajem agregatów igłofiltrowych nie należy do tanich rzeczy, a także niezbędna będzie tutaj pomoc fachowca, który potrafi tego typu sprzęt obsługiwać.

Zostańmy zatem przy ekspertach, przy profesjonalnych firmach, które bez problemów sobie poradzą z zadaniem jakim jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Sama instalacja sprzętów, instalacji igłofiltrowych polega na tym że specjalne igłofiltry rozkłada się wokół terenu na którym chcemy przeprowadzić operację obniżania poziomu wód. Następnie wszystko łączy się za pomocą specjalnych rur, a całość doprowadzą się do kolektora zbiorczego, który będzie dawał odpowiednią moc, dzięki czemu proces obniżania będzie przeprowadzony poprawnie. W tym miejscu warto zatrzymać się nad samym sprzętem, gdyż w sytuacji kiedy to poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, będzie trzeba skorzystać z systemów dwupoziomowych, gdyż tylko one zapewniają wydajność, pozwalającą na obniżenie lustra wód gruntowych o 7 metrów. Jeżeli posiadamy zwykły sprzęt, jednopoziomowy, to musimy liczyć się z sytuacją, że maksymalnie obniżymy wody gruntowe o 4 metry.

Wiemy zatem w jaki sposób można poradzić sobie ze zbyt wysoko stojącymi wodami gruntowymi. Powinniśmy teraz dokładnie zapoznać się z tym dlaczego należy dokonać wszystkiego by były one jak najniższe. Wody gruntowe nie sprzyjają budowaniu. W przypadku kiedy powstaje choćby nowa inwestycja drogowa, zbyt wysoko stojąca woda gruntowa dość skutecznie będzie podmywała zbudowaną drogę, przez co może dojść do groźnych sytuacji, włącznie z katastrofą budowlaną. Kiedy ktoś stawia dom, na terenie gdzie nie dokonano obniżania wód gruntowych, sytuacja jest jeszcze bardziej tragiczna. Mieszkanie w takim budownictwie na pewno nie będzie bezpieczne i prędzej czy później da o sobie znać zbyt wysoko stojąca woda.

Przystępując zatem do jakiejkolwiek inwestycji budowlanej, powinniśmy dokładnie poznać stan wód gruntowych, tak aby odpowiednio przygotować teren pod zabudowę, by wszystko odbywało się zgodnie z normami przyjętymi w budownictwie.

Stopka autorska: wynajem agregatów igłofiltrowych – http://www.odwodnienia-iglofiltry.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz