Ogrzewaj tanio i ekologicznie

Nawet najnowocześniejsze systemy grzewcze na niewiele się zdadzą, jeśli nie zadbamy o wydajność energetyczną budynku. Zanim więc wydamy oszczędności na innowacyjne rozwiązania, trzeba zminimalizować straty ciepła.

Reklama

piecDobrym przykładem optymalizacji termicznej jest budownictwo pasywne. Nieruchomości wznoszone w tej technologii zazwyczaj nie potrzebują zewnętrznych źródeł ciepła, a w konsekwencji – kaloryferów. Rozwiązanie to jest na razie, przynajmniej w Polsce, bardzo kosztowne: przede wszystkim z powodu niewielkiej ilości specjalistów potrafiących wdrażać je do powszechnego użytku. Warto jednak uszczelnić okna, drzwi i inne otwory, zachowując zarazem sprawność systemu wentylacji. Zanim zdecydujemy się ostatecznie na modernizację instalacji grzewczej, trzeba sprawdzić również jaka jest energochłonność budynku i na tej podstawie dopasować np. moc palnika. Niektórzy renomowani producenci bezpłatnie oferują dokonanie takiej wyceny. Doradzają również rodzaj paliwa, które będzie optymalne w danym przypadku – np. węgiel, gaz, olej opałowy, czy pellet lub inny ekologiczny materiał opałowy. Optymalne zestawienie wspomnianych czynników może na dłuższą metę spowodować obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń i wody nawet o połowę.

Wobec coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, warto wybierać perspektywiczne technologie. Do tego grona można zaliczyć np. kotły i palniki dedykowane pelletowi – sprasowanym trocinom drzewnym. Materiał ten zyskał sporą popularność w Skandynawii, Austrii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Jego roczne zużycie w skali globalnej sięga obecnie już blisko 10 mln ton. Z tego około 4-5 % wytwarzane jest nad Wisłą. U nas drzewny granulat wykorzystywany jest głównie w przemyśle (zwłaszcza w piekarnictwie), ale powoli przekonują się do niego również klienci indywidualni. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z unijnych dotacji. Przeznaczane są one bowiem między innymi na projekty, przewidujące zagospodarowanie biomasy oraz powstających z niej paliw ekologicznych. Temu celowi służy między innymi Regionalny Program Operacyjny. Szczegółowe informacje dotyczące unijnego dofinansowania na odnawialne źródła energii, można znaleźć np. w rządowym serwisie funduszeeuropejskie.gov.pl. Podmiotem odpowiedzialnym za kształtowanie świadomości przedsiębiorców w tym zakresie jest również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stopka autorska: obniżenie rachunków za ogrzewanie – http://www.kordas-heating.pl/ogrzewanie-pelletem-wielkie-oszczednosci/



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz