Ogrzewanie kominkiem – cieplej, niż myślisz

Pokoje z klimatycznym wnętrzem, piękne meble i kominek w salonie to marzenie wszystkich tych , którzy planują budowę domu.

Reklama

Oprócz tego, że kominek ładnie się prezentuje spełnia jeszcze, a właściwie aż jedną funkcję: ogrzewa pomieszczenie. Dobrze dobrany kominek z powodzeniem zastąpi ogrzewanie węglem czy gazem. Ciepło będzie nie tylko w domu – przy odpowiednim wyborze, kominek może zapewnić nawet ciepłą wodę użytkową.

Wybierz najlepsze rozwiązanie

Na rynku dostępnych jest wiele kominków: niektóre z nich pełnią funkcję wyłącznie dekoracyjną, inne to praktyczne rozwiązanie stosowane w domu. Praktyka pokazuje, że najlepiej połączyć jedno z drugim – kominek może ogrzewać pomieszczenia, ale przy okazji być eleganckim dodatkiem w domu.

Ciepło i tanio?

Najtańszą opcją jest kominek z systemem DGP – dystrybucji gorącego powietrza. Nie wymaga on zakupu wkładu kominowego, dlatego cena jest niższa. Kominek z takim systemem pozwala skutecznie wykorzystać wszystkie zalety kominka i przy tym jeszcze obniżyć koszty ogrzewania domu, nawet jeśli jest on wyposażone w inne systemy grzewcze.

Taki kominek jest niezależny od dostaw energii – nawet, gdy w domu będzie awaria prądu to dostęp do ciepła nie zostanie odcięty. Wystarczy tylko tradycyjnie rozpalić kominek, a ciepło w domu pojawi się już po kilku minutach. Dużą zaletą kominków z DGP jest ich prosta konstrukcja. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji unikniemy ewentualnych awarii i również w tej kwestii zaoszczędzimy pieniądze. System dystrybucji gorącego powietrza jest doskonały dla osób, które kominek nie traktują jako główne źródło ciepła. Taki system sprawdza się tylko okazjonalnie, dlatego jeśli ktoś chce w swoim domu grzać jedynie kominkiem to potrzebna będzie już bardziej zaawansowana konstrukcja.

Kominek na co dzień

Kominek jako jedyne źródło ogrzewania, nawet w dużym domu? Jak najbardziej. Warto jednak wybrać kominek z bardziej zaawansowanymi funkcjami. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się instalacje z wkładem kominkowym lub płaszczem wodnym. Jest to oczywiście większy wydatek, ale warto zaznaczyć że traktując kominek jako jedyne źródło ogrzewania w domu unikamy rachunków za gaz czy węgiel. Bardziej zaawansowane systemy różnią się od kominka DGP tym, że mają więcej możliwości. Dotyczy to sterowania temperaturą w pomieszczeniach, poza tym rozwinięty system ogrzewania jest w stanie dobrze zastąpić wymiennik ciepła i  zapewnić  wodę zdatną do kąpieli – jej temperatura będzie odpowiednia, a my sami nie odczujemy różnicy. Zaawansowane kominki są dużo droższe, ale ich koszty mogą się zwrócić już nawet po kilku latach.

Stopka autorska: Darco.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz