Podrażnienia skóry – jak sobie z nimi radzić?

Chłodniejszy wiatr, kontakt z detergentem, a ty nagle odczuwasz niemiłe pieczenie twarzy. Czerwona skóra plus swędzenie to niechybny znak tego, że masz podrażnioną skórę. Co robić, jeśli już doszło do podrażnienia skóry? Przeczytaj o najbardziej skutecznych sposobach łagodzenia objawów.

Reklama

Przyczyny podrażnienia skóry

Podrażnienia skóry mogą pojawiać się u osoby zdrowej jako efekt jednorazowego kontaktu z kosmetykiem lub innym czynnikiem drażniącym. Bardzo często jednak występują u osób, które posiadają już skórę atopową, alergiczną lub też po prostu nadmiernie wrażliwą lub przesuszoną. Taka skóra charakteryzuje się słabą barierą ochronną naskórka oraz nadmierną reakcją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak np. dym z papierosów, zbyt duża dawka promieni słonecznych lub zetknięcie z chemicznymi produktami. Także w przypadku bezpośredniego kontaktu z detergentem, czy zbyt perfumowanym kosmetykiem, mogą wystąpić w przypadku skóry atopowej, czy alergicznej, podrażnienia. Objawiać się one mogą np. w postaci zaczerwienionej skóry twarzy czy dłoni.

Objawy podrażnienia skóry

Głównym przejawem podrażnienia skóry jest np. zaczerwieniona skóra twarzy lub pieczenie twarzy. Oprócz tego osoba stykająca się z czynnikiem drażniącym może odczuwać swędzenie, a w przypadku występowania skóry alergicznej może posiadać wysypkę lub wyprysk. Podrażniona skóra bywa też często szorstka i tkliwa na dotyk.

Jak łagodzić podrażnienia skóry?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna wystąpienia podrażnienia skóry, zastosuj albo środki zewnętrzne np. maści, kremy, olejki lub wewnętrzne- leki przeciwalergiczne. Jeśli odczuwasz swędzenie i pieczenie twarzy, nie dotykaj jej, nie drap, aby nie pogarszać dotychczasowego stanu. W momencie, kiedy zaczniesz się drapać, rozognisz całą sytuację i ułatwisz drobnoustrojom drogę do wnętrza twojego naskórka. A stąd już prosta droga do zakażenia. Podrażnioną twarz najlepiej schłodź zimną wodą i postaraj się nałożyć na nią zimny kompres. Następnie poszukaj kremu lub olejku zawierającego kojące składniki takie jak aloes, alantoina, rumianek czy róża damasceńska. Zawierają one substancje, które przywracają skórze równowagę i uspokajają podrażnioną twarz. Alantoina ma działanie łagodzące i przyspiesza regenerację podrażnionej skóry. Zawarte w rumianku azuleny są niezastąpione przy odczynach alergicznych, gdyż zmniejszają obrzęk. Posiadają również właściwości bakteriobójcze. Równie silne działanie przeciwbakteryjne posiada wyciąg z róży damasceńskiej. Ponadto ma on działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W preparatach stosowanych na podrażnioną skórę szukaj też oleju z nasion czarnej porzeczki, który ma właściwości przeciwalergiczne i likwiduje stany zapalne. Postaraj się również dostarczyć swojej skórze kremu z kwasami gamma-linolenowymi, które wzmocnioną barierę lipidową naskórka, przywrócą optymalny poziom wilgoci a także podziałają regulująco na funkcjonowanie podrażnionej skóry.

Jak chronić się przed podrażnieniami skóry?

Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry, postaraj się chronić ją przed wpływem czynników drażniących. Unikaj więc zadymionych pomieszczeń oraz nie przebywaj zbyt długo na zimnym wietrze, czy mrozie. Koniecznie chroń swoją skórę, a w szczególności twarz, przed promieniowaniem UV, wówczas unikniesz zaczerwienionej skóry twarzy i ominie cię bolesne pieczenie twarzy. Czerwona skóra może pojawiać się również wtedy, kiedy stosujesz złe środki myjące, takie jak np. zasadowe mydło. Podnosi ono ph skóry i powoduje, że traci ona swoją barierę ochronną. Dlatego do mycia wybieraj łagodne emolienty, które odbudują warstwę ochronną naskórka i zapobiegną nadmiernemu przesuszaniu skóry. Warto również wzmocnić skórę z tendencją do podrażnień. Codzienna pielęgnacja, nawilżanie skóry, a także zwracanie szczególnej uwagi na skład kosmetyków pomoże Ci zapobiegać powstawaniu nowych podrażnień. W takich przypadkach warto wypróbować kosmetyki Decleor wzbogacone o ekstrakty z róży. Produkty te są tak delikatne jak płatki tego szlachetnego kwiatu i ukoją nawet najbardziej delikatna i najbardziej podrażnioną skórę.

Warto również zwrócić uwagę na kontakt skóry z silnie drażniącymi detergentami, które są najczęstszą z przyczyn podrażnionej skóry. Nie stosuj nagminnie zbyt perfumowanych kosmetyków. One również przyczyniają się do podrażnienia skóry.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz