Przyczyny braku miesiączki

Brak miesiączki to zawsze niepokojący symptom, chociaż często świadczy o nieznacznych zaburzeniach. Warto jednak zawsze zdiagnozować dokładnie problem.

woman hands heart shape on belly, isolated on blue sky and sea background

Stres
Stres zaburza funkcjonowanie wielu układów organizmu. Długotrwałe życie w stresie powoduje zaburzenie równowagi poszczególnych układów. Może się też przyczynić do problemów z cyklem miesiączkowym, opóźnić okres nawet o kilka cykli. Na stres nie ma innej metody, niż… zrelaksować się. To trudne, szczególnie jeśli ma się sporo obowiązków, ale warto spróbować.

Podróże
Stewardessy, które nie mają miesiączki, to nie mit. Podróże samolotem faktycznie mogą zaburzyć cykl miesiączkowy, szczególnie, jeśli są częste. Nawet krótki wypad w ciepłe kraje, zmiana klimatu, upały – te czynniki mają wpływ i często powodują opóźnienie cyklu. Jeśli brak miesiączki ma charakter jednorazowy, w ogóle nie trzeba się tym przejmować.

Zaburzenia hormonalne
Tu problem może być większy. Brak miesiączki, w związku z hormonami może występować po pierwsze na początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, po drugie – kiedy faktycznie dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. W pierwszym przypadku, nie jest to nic niezwykłego. Przez pierwsze dwa, trzy miesiące przyjmowania tabletek, faktycznie może wystąpić brak okresu, ponieważ organizm musi się przyzwyczaić do nowego, „sztucznego” cyklu. Jeśli jednak to nie jest przyczyną, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne.

Stany zapalne
Przyczyną braku okresu mogą być także stany zapalne pochwy czy jajników. Wtedy absolutnie nie należy zwlekać, należy udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie. Bakteryjne infekcje pochwy i innych narządów można wyleczyć antybiotykami, stany zapalne mają też często podłoże wirusowe lub grzybicze. Szybka reakcja jest istotna, ponieważ nieleczone stany zapalne mogą skutkować nawet bezpłodnością. Jak rozpoznać, że występuje stan zapalny? Pojawiają się upławy, swędzenie i podrażnienie okolic intymnych, ból podczas stosunku czy oddawania moczu, charakterystyczny zapach wydzieliny.

Ciąża
Najbardziej jednak oczywistą przyczyną braku okresu jest ciąża. Żeby ją potwierdzić można wykonać oczywiście typowy test z apteki, jednak stuprocentową pewność może dać nam dopiero badanie krwi.

Więcej informacji na stronie: piramidazdrowiaintymnego.pl.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz