Przygotowania do olimpiady przedmiotowej

Udział w olimpiadzie naukowej to ogromne wyróżnienie nie tylko dla ucznia, ale również dla rodzica, nauczyciela prowadzącego i całej szkoły. Bowiem na podstawie liczby finalistów i laureatów ogólnopolskich olimpiad, tworzone są najczęściej rankingi szkół, którymi to kierują się rodzice i uczniowie przy wyborze danej placówki. Olimpijczycy to prawdziwy prestiż. Jednak, aby chociażby przejść do drugiego etapu zmagań, należy poświęcić dużo czasu, chęci i zaangażowania w naukę wybranego przedmiotu. Nierzadko nie wystarczają posiadane podręczniki szkolne, nawet z poziomu rozszerzonego. Potrzebne są dodatkowe zajęcia i korepetycje. Nauczyciele prowadzący olimpijczyków często poświęcają swój czas, chociażby godzinę czy dwie w tygodniu, aby jeszcze lepiej przygotować swojego pupila do konkursu tak aby uzyskał jak najlepszy rezultat na samej olimpiadzie. Przekazują mu wiedzę spoza ram programowych, która to właśnie obowiązywać będzie na olimpiadzie. W połączeniu ze zdolnościami ucznia, takie rozwiązanie często wystarcza – ale nie zawsze.

Reklama

Ambicja rodziców i dzieci sięga nierzadko wyżej i decydują się oni na korepetycje z danego przedmiotu. To oczywiście bardzo dobre, chociaż najczęściej bardzo kosztowne rozwiązanie które jednak jest inwestycją która może się zwrócić. Ewentualne osiągnięcia mogą być przydatne przy rekrutacji na studia lub podczas szukania pracy. Pracodawca będzie bardziej skory zatrudnić kogoś kto czymś się wyróżnia i kto osiągnął sukces w jakiejś dziedzinie. Poza tym warto startować w konkursach olimpijskich dla samego sprawdzenia swoich możliwości.

Między kolejnymi etapami olimpiady nie pozostaje zbyt wiele czasu. Wszystko dzieje się w ramach trwającego roku szkolnego, dlatego na przygotowania pozostaje łącznie kilka czy kilkanaście tygodni. W tym okresie należy się intensywnie przygotowywać i jeszcze bardziej zgłębiać posiadaną wiedzę. Samemu wiadomo nie uczy się tak dobrze jak pod okiem doświadczonego specjalisty, który zawsze służy fachowym wyjaśnieniem i poradą. Korepetycje indywidualne to świetny sposób na pogłębienie wiedzy w krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością godzin, ponieważ dziecko i tak chodzi równocześnie do szkoły. Zbytnie obciążenie może je zdecydowanie zniechęcić – nie tylko do jednego przedmiotu, ale do całej nauki. Najważniejsze to znaleźć złoty środek oraz dzielnie i trzeźwo wspierać swojego zdolnego olimpijczyka.

Stopka autorska: Korepetycje – http://eduexplorer.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz