Struktura mowy pogrzebowej – jak napisać i co zawrzeć w mowie pożegnalnej?

Mowa pogrzebowa jest specyficznym typem przemówienia, charakteryzującym się podniosłym i uroczystym stylem wypowiedzi. Jej struktura składa się ze zwrotu do adresata, wspomnień o zmarłej osobie, wyrażenia współczucia dla jej bliskich oraz z podziękowań dla zgromadzonych za przybycie.

Reklama

Mowa pogrzebowa jest trudnym przemówieniem, ponieważ jej wygłoszeniu towarzyszą emocje, związane z utratą bliskiej osoby. Dlatego też, żeby nie ulec podniosłemu nastrojowi, najlepiej wcześniej przygotować plan przemówienia.

Rozpoczęcie mowy pogrzebowej

Przy tworzeniu takiego przemówienia, jak mowa pożegnalna – wzór jest pomocny szczególnie przy sformułowaniu początku i zakończenia. Powinien ją rozpoczynać zwrot do osób zgromadzonych. Opcjonalnie jej początek można zaadresować do osoby zmarłej. W tę wypowiedź najlepiej wpleść również cel przemówienia. Mowę pogrzebową można zacząć od takiego zwrotu do adresata, jak np. Panie i Panowie, czcigodni rodzice, drodzy goście. Następnie należy przejść do ujawnienia celu przybycia na uroczystości pogrzebowe, np. „zgromadziliśmy się tu, żeby pożegnać (imię osoby zmarłej)”.

Wspomnienia o zmarłej osobie w mowie pogrzebowej

Kolejnym bardzo ważnym elementem struktury mowy pożegnalnej jest część, poświęcona wspomnieniom o osobie zmarłej. Najlepiej, jeśli będą one ujawniały jej pasje, zainteresowania oraz cechy charakteru. W przytoczone wydarzenia powinna być wpleciona pochwała zasług i dokonań zmarłego człowieka. Istotne jest, żeby jego charakterystyka była krótka i niezbyt patetyczna. Najlepiej skupić się na jego niepowtarzalnych cechach osobowości oraz wyjątkowych wspomnieniach.

Wyrazy współczucia w mowie pogrzebowej

W przedostatniej części mowy pożegnalnej powinno znaleźć się miejsce dla zapewnienia o współczuciu dla bliskich osoby zmarłej. Można również wspomnieć jej ostatnie dni życia oraz podziękować członkom rodziny, towarzyszącym zmarłemu przed śmiercią.

Podziękowania pogrzebowe

Mowa pożegnalna powinna zakończyć się podziękowaniem wszystkim zgromadzonych za przybycie oraz okazanie wsparcia w tych trudnych chwilach. Najlepiej, jeśli mówca złoży podziękowania w imieniu całej rodziny zmarłego. Opcjonalnie na samym końcu można również wymienić najważniejsze osoby, które towarzyszą zmarłemu w jego ostatniej drodze.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz