Tajemnica letnich opon

Praktycznie każdy kierowca, zdaje sobie sprawę, że opony jego samochodu mają bardzo duży, a nawet decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Równie powszechna jest świadomość, że większość opon na rynku to opony sezonowe. No tak, ale dlaczego jest to takie istotne? Spróbujemy to wyjaśnić.

 Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że opony są bardzo zaawansowanym technicznie i technologicznie konstrukcjami. Przenoszą ogromne naprężenia, o bezpieczeństwie jazdy decyduje ich przyczepność do nawierzchni. W zależności od użytej mieszanki gumowej, jej składu i elastyczności, przyczepność się zwiększa lub zmniejsza. W wyższych temperaturach guma jest bardziej elastyczna, lepiej „trzyma” nawierzchnię, ale szybciej się zużywa, w niższych sytuacja jest odwrotna. Guma sztywnieje, jest bardziej śliska. Rozwiązaniem jest inny skład chemiczny na lato inny na zimę. Opony letnie wykonane są z twardszej gumy, zoptymalizowanej dla temperatur od 10 do nawet 50 czy 70 stopni Celsjusza. Oczywiście te wartości różnią się, w zależności od producenta i rejonu, w których opona ma być użytkowana. Specyfika warunków jazdy letniej to większa (w porównaniu do zimy) prędkość, wyższa temperatura oraz zagrożenie aquaplaningiem, czyli poślizgiem wodnym. Konstruktorzy zmieniają skład mieszanki, to bardzo pilnie strzeżona tajemnica. Rozbieżności parametrów w podobnie wyglądającej oponie różnych producentów, są czasem bardzo drastyczne. W próbie hamowania nawet kilkunastoprocentowe, co może decydować o czyimś życiu lub śmierci. Prowadzenie w zakrętach i przy dużych prędkościach – na te wartości, oprócz składu chemicznego gumy, ma również wpływ budowa siatki kordowej, czyli rodzaju „zbrojenia” utrzymującego kształt opony, nawet tu widać sezonowe różnice. Latem często mamy do czynienia z opadami deszczu i kałużami, wjechanie z dużą prędkością na warstwę wody o głębokości kilku centymetrów powoduje powstanie zjawiska aquaplaningu. Pod oponą tworzy się warstwa wody i nagle znika przyczepność, samochód wpada w niekontrolowany poślizg. To ogromne zagrożenie. Budowa bieżnika opon letnich ma zapobiegać takiej sytuacji. Woda jest odprowadzana na zewnątrz i do tyłu.
Jak widać, warto zainwestować w zakup dobrych opon letnich i używać ich zgodnie z przeznaczeniem, to ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz