Turcja Licyjska i śródziemnomorskie atrakcje

Wybrzeże Licyjskie jest najpiękniejszym fragmentem śródziemnomorskiego wybrzeża Turcji. Chętnie przybywają tu turyści z całego świata, których kuszą piękne plaże oraz bezcenne zabytki. Które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w tym regionie? Jakimi zabytkami może zaskoczyć zwiedzających Turcja na tym obszarze?

Kemer. Wypoczynek na najwyższym poziomie

Antalya - TurcjaPiękna okolica oraz dostęp do pięknych plaż sprawiły, że Kemer stał się jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów na terenie Riwiery Tureckiej. Nie brak tu malowniczych zatok, nad którymi wznoszą się strome zbocza górskie. Ten nowoczesny kurort znany jest nie tylko z doskonałych warunków do wypoczynku i kąpieli, ale również z pięknego portu. Na turystów czekają tu statki, którymi można ruszyć na pasjonującą wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Choć w samym kurorcie brak antycznych zabytków, doskonale rozwinięta komunikacja oraz oferty wycieczek fakultatywnych ułatwiają poznawanie najważniejszych miejsc w okolicy. Częstym celem takich wypraw są dwa ośrodki związane z postacią św. Mikołaja: Myra oraz Patara.

Myra. Kraina skalnych grobowców

Była jednym z najważniejszych miast Turcji Licyjskiej, a o jej znaczeniu i długiej historii przypominają tu po dziś dzień cenne zabytki. Zachowały się tu dawne mury obronne oraz jeden z najpiękniejszych amfiteatrów na terenie Licji. Wizytówką tego miejsca są jednak liczne grobowce, wykute przed wiekami w stromych skalnych ścianach.

W odległości niespełna 2 km od antycznych ruin znajduje się współczesna Myra, znana pod nową nazwą – Demere. To miasto znane przede wszystkim z działalności św. Mikołaja, który pełnił rolę tutejszego biskupa. Pamięć o tym świętym przetrwała tu do dnia dzisiejszego, o czym na każdym kroku mogą przekonać się zwiedzający miasto turyści.

Patara. Stolica starożytnej Licji

To portowe miasto odgrywało ogromną rolę w starożytności. To tu znajdowała się wyrocznia oraz świątynia Apollina, której pozostałości można do dziś dostrzec wśród ruin antycznego grodu. Dziś, w miejscu znanym z narodzin świętego Mikołaja, można podziwiać wiele wspaniałych budowli z okresu rzymskiego. Okazały amfiteatr, łuki triumfalne oraz termy to budowle, obok których trudno przejść obojętnie. Cennym zabytkiem tego miasta są również ruiny kościoła św. Mikołaja, znane i cenione przede wszystkim za zdobiące jego ściany malowidła. Obok tych wiekowych zabytków w miejscowości czeka na turystów również piękna plaża, na której można odpocząć po zakończeniu zwiedzania.

Wybrzeża Morza Śródziemnego są doskonałym miejscem do wakacyjnego wypoczynku oraz poznawania ciekawych zabytków. To jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów region, z którego tak dumna jest Turcja, to w wielu hotelach opcja dostępna dla każdego, a doskonała baza turystyczna sprzyja letniemu wypoczynkowi.

Stopka autorska: turcja all inclusive

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz