W jaki sposób segregować papier?

Temat segregowania odpadów co i rusz wypływa na wokandę – ostatnimi czasy bardzo często, a to z powodu tzw. ustawy śmieciowej. Segregowanie odpadów jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uzyskuje się surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia – w ten sposób chronione są naturalne zasoby, które z każdym kolejnym rokiem stają się coraz mniejsze.

Reklama

Pojemniki na papier

kosz na śmieciW segregowaniu odpadów pomagają odpowiednie pojemniki. Jedne przeznaczone są na papier, inne zaś na szkło, tworzywa sztuczne, metal, odpady mieszane oraz na odpady komunalne. Zaopatrzyć się w nie można w sklepach oferujących tego rodzaju asortyment, dostosowując ich objętość do indywidualnych potrzeb. Nie jest jednak sztuką zaopatrzyć się w stosowne pojemniki – trzeba także wiedzieć, co można do nich wrzucać, a co trafiać tam nie powinno. Surowiec, który da się zdecydowanie najłatwiej przetwarzać to papier. Recyklingowi może być on poddawany dotąd, dopóki jego włókna będą na tyle długie, by mogły się ze sobą łączyć (w praktyce wygląda to tak, że przetworzeniu papier może być poddawany nawet siedmiokrotnie). Selektywne segregowanie papieru pomaga ratować lasy – zebranie tony makulatury przyczynia się do ocalenia 17 drzew.

Co wrzucać, a czego nie do pojemników na papier?

Pojemniki na papier są oznaczane kolorem niebieskim. Można do niego wrzucać m. in. torby papierowe, gazety (i podobne druki jak np. ulotki reklamowe), papier pakowy, kartony, książki, opakowania zrobione z tektury, tekturę falistą etc. Bardzo ważne jest to, aby w opakowaniach się nic nie znajdowało. Pojemniki na papier nie są przeznaczone do tego, by umieszczać w nich pieluchy oraz inne zużyte materiały higieniczne czy też ubrania. Nie powinny też do nich trafiać zatłuszczone papiery (jak np. te po masłach) oraz zatłuszczone opakowania bądź naczynia jednorazowe wykonane z papieru. Spośród innych materiałów jakich nie wolno wrzucać do pojemników na papier można wymienić m. in. kalki, papier woskowy, papier samokopiujący czy papier lakierowany oraz foliowany. Nie trzeba chyba dodawać, że pojemniki na papier to nie miejsce na odpady komunalne, szkło oraz inne surowce, które z papierem nie mają niczego wspólnego. Początkowo zapamiętanie tego, co można wrzucać do opisywanych tutaj pojemników, a czego nie wolno może sprawiać pewne trudności, jednakże jest to tylko kwestia nabrania wprawy w segregowaniu, potem już robi się to automatycznie. Poza tym dostęp do informacji związanych z tym tematem jest obecnie na tyle szeroki, że każdy bez problemu może z tej wiedzy skorzystać z korzyścią nie tylko dla siebie, ale i dla naturalnego środowiska.

Autor: eco-market.pl/pojemniki-na-odpady

Stopka autorska: eco-market.pl/pojemniki-na-odpady – http://eco-market.pl/pojemniki-na-odpady

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz