Budowa hal produkcyjnych pod wynajem

Osoby dysponujące bardzo dużym kapitałem, które szukają inwestycji z wysoką stopą zwrotu, powinny podjąć próbę skorzystania z inwestycji alternatywnych. W gronie inwestycji alternatywnych wskazać można szereg pozycji, ale pozycją bardzo ciekawą, oryginalną  jest inwestycja w hale produkcyjne.

Reklama

hala produkcyjnaW Polsce zdecydowana większość firm działąjących na rynku, nie posiada własnej hali produkcyjnej. Firmy prowadzą działalność na zasadach najmu, co oznacza, że widoczne jest bardzo duże zainteresowanie wynajmowaniem takich powierzchni. Przedsiębiorca, który zainwestuje w hale produkcyjne w miejscu, w którym faktycznie istnieje wiele dużych firm, a dodatkowo, owe firmy się rozwijają, może być pewien znalezienia odpowiednich nabywców do skorzystania ze swoich usług. Zainteresowanie takimi usługami jest naprawdę bardzo duże i co więcej, zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Przedsiębiorca musi tylko odpowiednio zaplanować inwestycję, tak by hala posiadała funkcjonalności, jakie obecnie są oczekiwane na rynku.

Ile to kosztuje?

Koszt budowy hali może być bardzo zróżnicowany. Wiele zależy od tego jak duża będzie powierzhnia hali, w jakiej lokalizacji zostanie wybudowana, a także z jakich będzie się składała funkcjonalności. Im lepiej taka hala zostanie wyposażona, tym na wyższe zyski liczyć może inwestor. Zainteresowanie ze strony klientów będzie wtedy największe.

Potencjalne zyski

Miesięczny koszt wynajmu hali produkcyjnej może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takie sumy na wynajem hali wydają oczywiście poważne firmy, które faktycznie muszą posiadać bardzo duże powierzchnie magazynowe. Minimalna suma jaka oczekiwana jest przez wynajmujących za niewielką halę, to kilka tysięcy złotych.

Okres zwrotu

Czas zwrotu z inwestycji będzie uzależniony od tego, jak szybko właściciel hali znajdzie najemców, a także na jak wysokie koszty się zdecydował. Im niższe były koszty wdrożenia inwestycji, tym szybciej nadejdą zyski. Hale produkcyjne wyceniane są na bardzo różnym poziomie w poszczególnych firmach, tak więc ważne jest rozsądne dobieranie wykonawców.

Przykładowa inwestycja

Zakładając, że inwestor chce wybudować halę, której wymiary to około 10×25 metrow, a w niej:

  • ma znajdować się mała część socjalna, a reszta będzie zagospodarowana jako duża hala,
  • wysokość ścian to 4 metry,
  • dach kryty będzie blachą,
  • posadzka musi mieć podwyższoną odporność kilkutonowe maszyny,

…. to wówczas koszt budowy wyniesie około 300 tysięcy złotych, przy czym oferty firm mogą oscylować na poziomie od 250 do nawet 400 tysięcy złotych. Przeciętna, miesięczna cena wynajmu takiej hali wynosi 8 tysięcy złotych, czyli zakładając przerzucenie całości kosztów na najemcę, czas oczekiwania na zwrot z inwestycji wynosi 38 miesięcy, czyli ponad 3 lata.

Reasmując – jeśli hala znajdzie szybko najemnę, to już po 3 latach koszty całkowicie zwrócą się inwestorowi, a hala zacznie przynosić zysk. Inwestycja wymaga oczywiście zaangażowania wysokiego kapitału.

Stopka autorska: hale produkcyjne – http://www.ocmer.com.pl/?p=technology

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.7/10 (liczba ocen: 12)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    W podanych kosztach inwestycji nie ma uwzględnionej ceny gruntu a w zależności od lokalizacji może ona znacząco wpłynąć na całą inwestycję!

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 3 votes)

Dodaj komentarz