Zabytki Piotrkowa Trybunalskiego

Piotrków Trybunalski to drugie, co do wielkości, miasto województwa łódzkiego. Miejscowość ta urzeka nieprzeciętnym krajobrazem wynikającym z jej położenia na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Jednak poza pięknymi lasami oraz rozległymi terenami rekreacyjnymi, w mieście znajdują się również liczne i różnorodne zabytki.

Reklama

piotrkow trybunalskiMiejscem, którego nie można pominąć będąc w Piotrkowie, jest kościół św. Jakuba. Jego powstanie datuje się na okres średniowiecze, jednak z racji tego, iż był on wielokrotnie rozbudowywany, charakteryzuje go bardzo eklektyczny styl. Gotycka wieża łączy się tu z barokowymi kaplicami i neogotyckimi wieżyczkami. Znajdujący się we wnętrzu  kościoła ołtarz z obrazem Zaśnięcie Matki Boskiej jest elementem, których każdy turysta powinien zobaczyć. W kościele znajduje się jednak znaczniej więcej ołtarzy i obrazów sakralnych godnych uwagi.

Gotycko-renesansowy zamek to kolejny zabytek z ciekawą historią. Budowla została wybudowana na planie kwadratu na rozkaz Zygmunta Starego. Obecnie, od niemalże stu lat, w zamku mieści się Muzeum Okręgowe, które można zwiedzać samodzielnie bądź z przewodnikiem. Znajdują się w nim eksponaty archeologiczne oraz historyczne związane bezpośrednio z Piotrkowem oraz jego okolicami. W muzeum organizowane są także wystawy czasowe. Na tyłach zamku natomiast mieście się budynek dawnej synagogi z XIX wieku, w którym obecnie znajduje się miejska biblioteka.

Niedaleko od Starówki mieści się piękny kościół ewangelicki, który został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII stulecia. Kiedyś należał on do zakonu Pijarów, którzy urządzili w nim kaplice i prowadzili szkołę. Z kolei, średniowieczny kościół św. Jacka i Doroty z początków XIV wieku to zabytek, który wyróżnia się ciekawym wystrojem łączącym elementy okresu późnego renesansu oraz rokoko. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, co wynikało z licznych pożarów. Miejsce wartym uwagi jest niewątpliwie także kościół Bernardynów z XVII wieku, który wymagał odbudowy po zniszczeniu w potopie szwedzkim. Zachowało się w nim jednak niezwykle piękne wyposażenie z okresu baroku.

Poza samymi zabytkami, warto również odwiedzić piękne parki znajdujące w mieście. Tworzą one tzw. „zielone płuco” Piotrkowa. W okolicy centrum miasta znajduje się jedno z najciekawszych miejsc, a mianowicie Park im. Józefa Poniatowskiego, który wyróżnia się podobieństwem do francuskich i włoskich ogrodów. Odbywa się w nim wiele imprez i festiwali. Na uwagę zasługuję również dawny park dworski, zwany Parkiem Belzackim. Drzewostan tego parku jest bardzo urozmaicony, przez co stanowi piękną ozdobę miasta.

Piotrków Trybunalski to miasto, które zachowuje równowagę między pięknymi zabytkami oraz wszechogarniającą zielenią. To miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie i na pewno dostrzeże jego niesamowity urok.

Stopka autorska: http://www.bestwestern.pl/hotels/best-western-hotel-trybunalski-piotrkow-trybunalski-81030

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz