Jak założyć sklep jubilerski?

Czy sklep jubilerski to dobry i opłacalny interes? Artykuł przedstawia jak funkcjonuje sklep jubilerski i co zrobić by móc otworzyć własnego jubilera.

Reklama

sklep jubilerski

Ludzie od zawsze starają się poprawić swój wygląd różnymi sposobami. Szczególnie kobiety do tego celu upodobały sobie biżuterię. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni odwiedzają sklepy jubilerskie, jednak zaczyna się to powoli zmieniać. Mężczyźni zaczynają odwiedzać jubilera nie tylko po to by kupić prezent swojej dziewczynie lub żonie, ale po to by kupić coś tylko dla siebie. Dodatkowo rozwój gospodarczy i wzrost płac sprawia, że przeciętny Polak może pozwolić sobie na trochę więcej luksusu i w tym celu wybrać się np. na zakupy do jubilera. To wszystko sprawia, że liczba odwiedzających sklepy jubilerskie w naszym kraju rośnie. Dlatego na rynku w ostatnim czasie pojawia się ich coraz więcej. Czy faktycznie opłaca się otworzyć sklep jubilerski i w jaki sposób to zrobić? W dalszej części artykułu dowiesz się, czy jest to dobry pomysł na biznes i w jaki funkcjonują takie sklepy.

Jak każdy biznes, należy rozpocząć od sporządzenia odpowiedniego biznes planu, który powie nam również czy sklep jubilerski jest dobrą inwestycją. Niestety inwestycje finansowe jakie należy poczynić na początku działalności, są dosyć kosztowne. Wynika to z tego, że Jubiler powinien mieścić się w prestiżowym miejscu, jak np. centra miast, galerie handlowe itp., gdyż głównie w tych miejscach można znaleźć potencjalnych klientów chcących zakupić biżuterię. Dodatkowo, aby móc otworzyć sklep jubilerski, musimy najpierw zaopatrzyć się w towar. Koszt wyposażenia sklepu w biżuterię, może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Inną opcją jest sprzedaż własnych wyrobów jubilerskich, jednak w tym wypadku również należy wyłożyć sporą kwotę na zakup wszystkich materiałów. Warto również zadbać o ubezpieczenie cennego towaru oraz o kupno sejfu w którym po zamknięciu sklepu będzie chowana cała biżuteria. Koszt sejfu może wynieść mniej więcej 6 tysięcy zł. Oczywiście wszystko zależy od jego klasy, im wyższa tym rzecz jasna wyższa cena kupowanego sejfu.

Sklepy jubilerskie najczęściej odwiedzane są przez osoby chcące kupić komuś prezent z jakiejś specjalnej okazji. Może to być pierścionek zaręczynowy dla dziewczyny, obrączki na ślub, łańcuszek na pierwszą komunię. Najlepszym okresem w roku dla jubilera jest okres przed świętami Bożego Narodzenia, wtedy sklepy jubilerskie odwiedza największa ilość klientów, którzy chcą zakupić prezent pod choinkę dla bliskiej sobie osoby. Także każdy jubiler powinien w tym okresie pomyśleć o specjalnej ofercie, wprowadzeniu promocji czy rabatów oraz od dobrej reklamie sklepu, w celu przyciągnięcia jeszcze większej liczby klientów.

Chcąc prowadzić sklep jubilerski powinniśmy wiedzieć że każdy sprzedawany przez nas produkt z materiału szlachetnego (złoto, srebro, platyna, osm, pallad, rod, iryd) powinien być ocechowany cechą probierczą którą wykonuje Urząd Probierczy. Jeżeli biżuteria kupowana jest w hurtowni, należy wymagać aby posiadała ona cechę probierczą, natomiast gdy sklep jubilerski zajmuje się sam wytwarzaniem biżuterii, musi on sam wystąpić do urzędu o jej ocechowanie. Niestety ocechowanie metalu szlachetnego cechą probierczą kosztuje. Koszt zależy od wagi oraz materiału szlachetnego z którego wykonana jest biżuteria. Im większa jest waga kruszcu, tym opłata jest droższa. Zależy ona także od rodzaju tego kruszcu. Musimy także widzieć że nasz sklep jubilerski powinien w widocznym miejscu posiadać wywieszone wzory cech probierczych. Należy szczegółowo zapoznać się z przepisami które regulują które dokładnie wyroby powinny być ocechowane przed sprzedażą oraz jakie są inne wymagania, do których powinien stosować się skleo jubilerski, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy. Za nie ocechowanie sprzedawanego materiału szlachetnego lub inne uchybienia związane z prowadzeniem sklepu jubilerskiego może grozić nam do kilkuset złotych kary.

Także jak widać z przedstawionych w tym artykule informacji, zakładanie sklepu jubilerskiego nie jest prostym zadaniem, jednak jeśli uda się nam postawić najtrudniejsze pierwsze kroki w tej branży, może okazać się że były one postawione w odpowiednim kierunku i że jubiler, to bardzo dobry interes.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 11)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Dziękuje za przydatne informacje

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz