Zastosowanie termowizji w budownictwie

Technika termowizyjna w ostatnich kilku latach staje się co raz popularniejsza. Dzieje się tak za sprawą spadających cen urządzeń, pozwalających tej ciekawej nauce wypłynąć na szersze wody. Upowszechnienie termowizji odkrywa przed badaniami tego typu nowe horyzonty, takie jak na przykład zastosowanie badań termowizyjnych w przemyśle.

Reklama

termowizjaTermowizja pomaga nieinwazyjnie odkryć wady technologiczne budynków, a w tym błędy budowlane czy błędy w dociepleniu, jest również pomocna przy określeniu czy dane urządzenie mechaniczne działa poprawnie (pokazuje nagrzewanie się). Ciekawym zastosowaniem badań termowizyjnych jest lokalizowanie samozapłonów we wnętrzu hałd węgla czy prawdopodobnych ognisk pożarów lasów. Bardziej przyziemnym zastosowaniem jest śledzenia temperatury wewnątrz komputera. Termografię wykorzystuje się również przy ratowaniu życia, dobrym przykładem jest medycyna w której z kamer termowizyjnych korzysta się diagnostyce schorzeń i ocenie skuteczności lekarstw lub ratownictwo gdzie termowizję stosuje się przy szukaniu ofiar trzęsień ziemi, lawin itp.

Najpopularniejszym wykorzystaniem kamer termowizyjnych są badania wpływu wad budynków na straty ciepła i właśnie ten aspekt postaram się opisać szerzej. Wyobraź sobie zimę, za oknem śnieg, a w domu zimno pomimo faktu, że kaloryfery ustawione są na najwyższa temperaturę. Co może być powodem starty ciepła? Za pomocą badań termograficznych jesteśmy w stanie wykrywać nie tylko wady izolacji termicznej, ale również inne nieszczelności które umożliwiają ucieczkę ciepła. Wystarczy specjalna kamera termowizyjna która nakierowana na budynek powie nam w którym miejscu znajduje się „przeciek”. Z takim raportem możemy udać się zarówno do wykonawcy budynku jak i do firmy remontowej która dociepli całą konstrukcję. Raport takie pozwala również określić koszty jakie będziemy musieli ponieść na izolację budynku.

Jak widać warto zainteresować się termowizją, którą od pewnego czasu stosuje się w wielu obszarach życia jak wartościowy środek badawczy.

Stopka autorska: Termowizja – http://www.ecocue.eu