Nie ważne, kim jesteś: lekarzem, hydraulikiem czy budowlańcem. Świat cały czas pędzi naprzód, rozwija się. Jeśli nie będziesz przyswajał sobie nowej wiedzy i rozwijał się w tempie, jakie Ci narzuci – Twoje szanse na utrzymanie się na rynku znacznie zmaleją.
O ciągły rozwój – jeśli nie chcą pozostać daleko w tyle za ogromną konkurencją – muszą dbać także sportowcy. Wykorzystując zdobycze techniki, takie jak system analizy ruchu na żywo (Motion Capture System), oferowany przez firmę EC Test Systems, mogą oni znacznie zwiększyć swoje umiejętności.
Na czym polega wymieniony system? Motion Capture System umożliwia dokonanie analizy 3D ruchu człowieka w czasie rzeczywistym. Zasada jego działania opiera się na analizie wizyjnej specjalnych znaczników, które umieszcza się na badanym obiekcie, w tym wypadku na człowieku. Każdy z tych markerów posiada własny numer ID. Systemy kamer bez przerwy analizują sygnał, który w podczerwieni wysyła każdy znacznik – informując tym samym o swoim aktualnym położeniu – i rejestrują jego pozycję. Ponieważ ID każdego markera jest wyjątkowe, unikalne, to nawet chwilowe zniknięcie go z pola widzenia kamery nie zakłóci pracy systemu. Aby jak najdokładniej odwzorowywał on ruch, wykorzystuje nawet kilkadziesiąt znaczników oraz kilka systemów kamer. Jednak wykorzystanie tego systemu na potrzeby sportowców nie jest jego jedynym zastosowaniem. Z powodzeniem sprawdza się również w medycynie i podczas rehabilitacji. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu analizującego: ruch – jego przemieszczenie, przyspieszenie i prędkość; chód – poprawność ruchu; oraz ruch kręgosłupa.
By zwiększyć korzyści oferowane przez Motion Capture System, można go połączyć z jeszcze innymi metodami i urządzeniami. Jednym z nich jest urządzenie zwane Force Plate. Jest to przedmiot umożliwiający dokonanie pomiaru i analizy siły dynamicznej oraz punktu nacisku ludzkiej stopy na podłoże. Stosowane jest w pomiarach sprawdzających rozkład masy ciała i tego, jak podczas aktywności fizycznej przenosi się ciężar. Urządzenie to umożliwia analizę sił nacisku w jednej lub trzech osiach.
Firma EC Test Systems oferuje także oprogramowanie, na które składa się szereg algorytmów, umożliwiających dokonanie analizy ruchu – także w przestrzeni 3D i 6D – w zarejestrowanym obrazie. Algorytmy te umożliwiają zautomatyzowane, niesamowicie precyzyjne śledzenie rejestrowanych obiektów. Wszystko to możliwe jest dzięki opieraniu się na charakterystycznych punktach, współczynnikach opisujących kształt oraz rozkładzie kontrastów i kolorów. Łącząc to oprogramowanie z kamerami Vision Research otrzymać można urządzenie pomiarowe o naprawdę ogromnych możliwościach.
Jaki można podać przykład zastosowania badań z użyciem systemu trójwymiarowej analizy ruchu? Pierwsze z takich badań pozwoliły zdobyć cenne informacje, takie jak: zmiana kątów stawowych w czasie zginania i prostowania, przebieg prędkości liniowych i kątowych różnych części ciała, prędkość ruchu rakiety oraz piłki podczas różnych uderzeń tenisowych.
Takie i inne badania posługujące się analizą ruchu na żywo, często pozwoliły zweryfikować posiadaną wiedzę i wyobrażenia na temat wielu spraw związanych między innymi ze sportem czy zdrowiem. Mając taką lepszą, dokładniejszą wiedzę, możliwe staje się wprowadzenie skuteczniejszych metod treningowych/rehabilitacyjnych, pozwalających rozwijać brakujące umiejętności, skupiać się na tym, co w danym momencie jest dla sportowca /pacjenta najważniejsze. Z całą pewnością analiza ruchu będzie się jeszcze dalej udoskonalać i przynosić kolejne możliwości rozwoju.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!