Anteny i osprzęt – wszystko, co potrzebne do odbioru sygnału

Aby odbierać sygnał telewizyjny potrzebny jest nie tylko telewizor. To urządzenie tak naprawdę stanowi ostatni etap odbioru sygnału. Liczy się przede wszystkim sygnał, czyli źródło nadawane przez stacje telewizyjne. Jednak od stacji do naszego telewizora jeszcze daleka droga. Drogę od źródła do naszego obiektu sygnał pokonuje dość szybko. Telewizory niestety nie mają wbudowanych odbiorników. Nie mają także konwerterów, więc przełożenie sygnału na widzialny obraz jest niemożliwe. Potrzebne są anteny naziemne lub inne rodzaje anten, które dopasowane zostaną do odbioru sygnału, przekonwertują go i przełożą na obraz widzialny, który ujrzymy podczas włączania telewizora.

Reklama

anteny dvb-tTak to wygląda w największym uproszczeniu, bez używania specjalistycznych nazw, bez wykorzystywania fachowej nomenklatury. Droga sygnału od źródła biegnie do odbiornika (anteny dvb-t lub innej), po czym jest dostarczana odo odbiornika telewizyjnego, który z kolei konwertuje sygnał na obraz. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Ostatnimi czasy byliśmy świadkami zmian w telewizji naziemnej – zakończono transmisję analogowo na rzecz telewizji cyfrowej. Starsze odbiorniki telewizyjne, które nie były przystopowane do odbioru telewizji cyfrowej musiały zostać wyposażone w dodatkowo tuner, tak zwany konwerter sygnału, który podłączało się do anteny oraz do telewizora. Stanowił on łączność między nową technologią telewizji naziemnej raz starszymi telewizorami, które dzięki temu mogły odbierać nowy sygnał.

Dostrzega się w XXI wieku pogoń za jakością. Sygnały gwarantujące jakość HD, większy zasięg, lepsze rodzaj anten – to wszystko sprawia, że telewizją możemy raczyć się dosłownie w każdym zakątku kraju. Oczywiście wiele zależy od sygnału – jeżeli jest slaby, niektóre staje nie będą działać. Wtedy wykorzystuje się anteny kierunkowe, które kumulują sygnał tylko z jednego kierunku. Oczywiście do zestawu telewizyjnego można użyć kilku anten, które będą swoistymi odbiornikami sygnału od źródła. Jednak technologia wyraźnie zmierza ku ograniczeniu licznie anten. Każdy chciałby jedną, uniwersalną antenę, która będzie pobierać sygnał z każdego kierunku w jakości takiej, jak anteny kierunkowe. Prace trwają, a nam pozostaje tylko czekać na nowoczesne rozwiązania, które już zmieniają codzienność telewizyjną. Widać to gołym okiem przy obiorze telewizji cyfrowej i przy nowych urządzeniach, które poprawiają jakość, konwertują sygnał, zabezpieczają go przed zakłóceniami – wszystkie te działania są dla odbiorców telewizyjnych.

Stopka autorska: Więcej o antenach znajdziesz na: http://satskleptv.pl/c/22/anteny-naziemne-dvb-t-anteny.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz