Badania na tarczycę

Tarczyca uznawana jest za największy w ludzkim organizmie gruczoł, który wydziela hormony. Chociaż organ ten umiejscowiony jest tuż przy podstawie szyi, a dokładnie na przedniej części tchawicy to programuje go przysadka mózgowa, która daje sygnały o konieczności wydzielania hormonów.

Reklama

Zbliżenie mikroskopowe na tarczycęTe, które tarczyca wydziela są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku zaburzeń jej pracy, dojść może do trwałych upośledzeń rozwoju i dojrzewania w przypadku występowania choroby u dzieci. U dorosłych zaburzenia tarczycowe mają wpływ na wszelkie organy, niekorzystnie wpływają na pracę serca, układ nerwowy, kostny, trawienny a głównym winowajcą jest w tym przypadku źle funkcjonujący metabolizm.

Mówiąc o tarczycy należy wymienić choroby, które występują w jej przypadku najczęściej, to:

  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • guz tarczycy,
  • wole obojętne,
  • rak tarczycy,
  • zapalenie tarczycy.

Każde z tych zaburzeń powoduje inne objawy, które mogą występować pojedynczo bądź grupowo jednak ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż nie są to typowe symptomy tylko dla jednej choroby – często mylone są z innymi schorzeniami, przez co trudne staje się ich rozpoznanie.

W chorobach tarczycy różnego rodzaju duże znaczenie ma pochodzenie samego schorzenia. Niestety, większość z nich jest dziedziczona, co oznacza, że obarczone nimi są osoby, u których w rodzinie schorzenie danego typu miało miejsce – najczęściej dziedziczona jest choroba Hashimoto, wywołująca niedoczynność tarczycy.

Biorąc pod uwagę aspekt genetyczny chorób tarczycy zaleca się, aby wszystkie osoby będące w grupie zwiększonego ryzyka pod względem zachorowalności badały się profilaktycznie i były pod stałą kontrolą endokrynologa.

Badania na tarczycę są nieinwazyjne. Te podstawowe polegają na analizie morfologicznej THS, czyli hormonu przysadki mózgowej, który reguluje wydzielanie hormonów przez tarczycę. Dodatkowymi badaniami są FT4, który bada całkowity poziom hormonu – w tym przypadku tyroksyny oraz FT3, którego celem jest zbadanie poziomu trójjodotyroniny.

W zależności od wyników, lekarz endokrynolog zalecić może dodatkowe badanie USG gruczołu a jeśli występują na nim bądź w jego obrębie guzki, ich biopsję. Te podstawowe badania na tarczycę pozwalają diagnozować oraz określić zaawansowanie najczęściej występujących chorób tego organu. Dają doskonały obraz w przypadku niedoczynności bądź nadczynności tarczycy a wykazane dane pomagają w ustaleniu najbardziej odpowiedniego leczenia.

Stopka autorska: http://chorobatarczycy.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 2.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz