Wizyta u adwokata – co warto wiedzieć

Zdarzają się w życiu takie sytuacje, kiedy niezbędna jest pomoc adwokata. Zazwyczaj są to sprawy niezwykle emocjonalne lub z różnych względów stresujące – jak rozwód, sprawy handlowe czy spadkowe – dlatego przed wybraniem reprezentanta i wizytą w kancelarii warto wcześniej na spokojnie dowiedzieć się, czego można się spodziewać i na co uważać.

Reklama

prawoZgłaszając się do adwokata mamy prawo oczekiwać rzetelnego i kompleksowego zajęcia się naszą sprawą. Przygotowując odpowiednie dokumenty, szczegółowo przedstawiając naszą sytuację oraz oczekiwania, ułatwimy pracę adwokatowi oraz zaoszczędzimy sobie dodatkowych nerwów. Prawnik nie może nam zapewnić jaki efekt zostanie osiągnięty, odpowiada jedynie za staranne działania w sprawie. Jeśli trafimy na osobę, która obiecuje nam konkretny rezultat, powinniśmy jeszcze raz przemyśleć decyzję o skorzystaniu z jej usług. Zasady etyki adwokackiej są niezwykle restrykcyjne i nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Naszą ostrożność powinno wzbudzić wspomniane wcześniej obiecywanie efektu jak również branie logicznie niezasadnych zaliczek na poczet prowadzonej sprawy.

Adwokaci nie mogą reklamować się ani bezpośrednio, ani przez pośredników. Mogą jedynie prezentować zakres świadczonych usług. Niedopuszczalnej jest, by wizytówki adwokatów były rozdawane w takich miejscach jak prokuratura, więzienia czy urzędy.

Adwokat stanowi nasze zastępstwo przed wymiarem sprawiedliwości i przejmuje nasze uprawnienia. Nie wszystkie. Jedynie te wchodzące w zakres udzielanego mu pełnomocnictwa. Przed rozpoczęciem postępowania sądowego warto się zastanowić, jak rozległego pełnomocnictwa chcemy udzielić naszemu przedstawicielowi i dokładnie uzgodnić wszelkie warunki współpracy.

Istotną sprawą są również koszty zatrudnienia prawnika. W sytuacji, kiedy proces zostanie zakończony na naszą korzyść, adwokata opłaca strona przeciwna. Możemy również ze swoim prawnikiem umówić się na wynagrodzenie umowne i rozliczyć się od prowadzenia sprawy (konkretna kwota, jaka obowiązuje za daną sprawę). W takim wypadku nie ponosimy dodatkowych kosztów za nadprogramowe rozprawy czy dodatkowy czas pracy. Trzeba jednak liczyć się również z tym, że adwokat może uporać się ze problemem nawet na jednej rozprawie i wtedy cena może wydać nam się wysoka. Powinniśmy uważać na prawników, którzy koszty uzależniają od efektów rozprawy np. jako stawkę proponują określony procent wygranej przez nas kwoty.

Kwestie wynagrodzenia, pełnomocnictwa i przebiegu procesu – kto będzie przychodził na rozprawy (istotne w przypadku kancelarii zatrudniającej kilku prawników) oraz jak częste będą nasze kontakty z adwokatem – powinniśmy bardzo precyzyjnie ustalić przed podpisaniem umowy. Dzięki temu uchronimy się przed dodatkowymi nieprzyjemnościami w i tak stresującej już dla nas sprawie.

Stopka autorska: Adwokat – http://www.grudniewicz-gzela.pl/o-kancelarii.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar