Ile zarabia prawnik?

Roman Giertych liczy sobie za godzinę konsultacji nawet 2 tys. zł. A ile zarabia prawnik, który nie sprawował wcześniej żadnej funkcjo ministerialnej?

W powszechnym odczuciu prawnicy to nadziani goście. Kancelarie adwokackie mieszczą się w luksusowych kamienicach, a ich pracownicy rozbijają się drogimi samochodami. W rzeczywistości jest mniej różowo. Prawnik, który nie należy do krajowej czołówki zarabia przeciętnie.

Średnio, choć nieźle

Ile konkretnie? Z danych serwisu wynagrodzenia.pl wynika, że co drugi zarabia mniej niż 4,2 tys. zł. Jeden na czterech nie przekracza poziomu 2,9 tys. zł miesięcznie brutto. Jeśli jednak jest adwokatem, może liczyć na znacznie więcej. Przeciętnie na 6,5 tys. zł miesięcznie.

Wiele zależy oczywiście do tego, czym zajmuje się jego kancelaria adwokacka i gdzie się znajduje. W mniejszych miastach wynagrodzenia są niższe, podobnie wtedy, gdy firma zajmuje się np. sprawami rodzinnymi.

Nieźle mają się za to prokuratorzy. Według serwisu moja-pensja.pl osoba na tym stanowisku zarabia średnio 9,8 tys. zł brutto. Ale uwaga: prokurator nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. Na rękę zostaje mu więc więcej niż innym, którzy maja na umowie podobna kwotę.

Brytyjczycy całkiem dużo

Także za granicą wynagrodzenia prawników są zróżnicowane. Serwis payscale.com podaje, że w Wielkiej Brytanii adwokat może liczyć na 33 tys. funtów rocznie. To niewiele, zważywszy na średnią krajową na wyspach – 26,5 tys. funtów rocznie. Ale uwaga: najlepiej zarabiający prawnicy mogą, razem z premiami i prowizjami zarabiać nawet 60 tys. funtów na rok.

Najwięcej dostają adwokaci w Londynie, najmniej w Liverpoolu. Tak, jak w Polsce, także w Wielkiej Brytanii są zwykli prawnicy i gwiazdy. Brukowiec Daily Mail oburzał się jakiś czas temu na wynagrodzenia sędziów sądu najwyższego – 175 tys. funtów rocznie.

Francuzi krocie, Niemcy gorzej

Nieźle mają się prawnicy we Francji. Serwis salairemoyen.com podaje, że ich średnia płaca to 70 tys. euro rocznie. Przeciętny Francuz nie przekracza 30 tys. euro. Więcej zarabiają panowie – 4,5 tys. euro miesięcznie. Panie dostają o tysiąc euro mniej.

W Niemczech wynagrodzenia prawników (za serwisem gehalt.de) także są bardziej zbliżone do przeciętnej i mieszczą się w przedziale od 30 do 60 tys. euro rocznie. Są oczywiście tacy, którzy zarabiają grubo ponad 100 tys. euro, jednak to wyjątki. Tak, jak w Polsce, najwięcej dostają ci, którzy pracują w renomowanych kancelariach adwokackich obsługujących najzamożniejszych klientów.

Prawnicy po amerykańsku

Na koniec rzućmy okiem na Stany Zjednoczone, które z europejskiej perspektywy wydają się być prawniczym rajem. Także tam prawnicy zarabiają ponad przeciętnie. Ale uwaga: jedna czwarta nie przekracza średniej krajowej.

Przeciętne wynagrodzenie to, według serwisu payscale.com, 75 tys. dolarów rocznie. Najlepiej opłacani zarabiają nawet po 200 tys. dolarów na rok. Wszystko zależy czym i gdzie się zajmują. No i jak długi pracują. Różnica w średnim wynagrodzeniu początkującego prawnika i wyjadacza z ponad dwudziestoletnim stażem jest więcej niż dwukrotna.

Źródło: Kancelaria adwokacka Remigiusz Sołtys

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz