Aby w sądzie nie zaprzepaścić szans na wstępie

Wobec skomplikowanych przepisów prawa większość z nas jest bezradna. Gdy gra jest warta świeczki, warto postarać się o wsparcie doświadczonego prawnika.

Reklama

rozprawa sądowaSpołeczna świadomość w zakresie jurysdykcji jest niska. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest na pewno gąszcz przepisów, niekiedy wykluczających się wzajemnie oraz pozostawiających miejsce na swobodną interpretację. Dlatego w niektórych przypadkach nieodzowne jest profesjonalne wsparcie specjalisty z branży. Niestety, nigdy nie mamy pewności jaki będzie efekt jego pracy. Niezłym pomysłem jest wstępne wybadanie nastrojów – odwiedzenie kilku prawników, którzy oszacują koszty postępowania i szanse na sukces. Najrozsądniej skorzystać z usług tego, którego wersja będzie mieściła się pomiędzy skrajnymi. Z góry odradzamy adwokata, który bez żadnych wątpliwości zapewnia o wygranej w sprawie.

Adwokaci mają sprecyzowane zasady etyki zawodowej. Dlatego podejrzenia powinny budzić np. poniższe, oprócz wyżej wspomnianego, zachowania: pobieranie zaliczek na koszty pracy prawnika, korzystanie z usług pośredników propagujących ofertę adwokata, narzucanie pełnomocnictw jakie na niego mamy scedować, wyraźne unikanie opłaty ryczałtowej (uniemożliwia ona mnożenie kosztów w toku postępowania, więc jest dla nas korzystna kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo że sprawa będzie toczyć się przez wiele miesięcy). Adwokatom nie wolno umawiać się na wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wartości majątku, który jest przedmiotem postępowania.

W umowie z prawnikiem bezwzględnie powinniśmy ustalić minimalną częstotliwość spotkań z nim oraz to, który przedstawiciel kancelarii będzie pojawiał się na rozprawach. Złotą zasadą jest także to, że nie ma głupich pytań. Musimy dociekać sedna w każdej kwestii, która budzi nasze wątpliwości. To, co dla adwokata może wydawać się banałem, bywa kluczową kwestią w przypadku klienta. Pamiętajmy że prawnikowi nie zawsze najbardziej zależy na korzystnym rozstrzygnięciu sprawy, a priorytetem jest zarobek. Klient ma prawo wymówić adwokatowi określone pełnomocnictwa jeśli przestaje mu ufać i podejrzewa, że jego usługi nie są w pełni profesjonalne, a zaangażowanie na niewystarczającym poziomie.

Przede wszystkim więc zorientujmy się jakie mamy szanse na pomyślny finał. Żaden adwokat nie ma prawa gwarantować wygranej, ale każdy może orientacyjnie określić nasze szanse. Należy sobie również odpowiedzieć na pytanie co uznamy za sukces. W sprawach majątkowych np. wywalczenie choćby części spadku bywa powodem do satysfakcji.

Stopka autorska: Przykładowy  zakres usług typowej kancelarii adwokackiej znajdziesz tutaj.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz