Co warto wiedzieć o przyczepności opony?

Definicja przyczepności jest bardzo prosta – jest to tarcie pomiędzy dwoma powierzchniami. Mówiąc o przyczepności samochodu do drogi mamy na myśli tarcie pomiędzy oponą i nawierzchnią. To właśnie od tych dwóch czynników zależy przyczepność samochodu.

oponyPrzyczepność jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prowadzenie samochodu. Można na nią spojrzeć od trzech stron – przyczepność podczas hamowania, przyspieszania oraz pokonywania zakrętów. W każdej z tych trzech sytuacji na samochód działają spore przeciążenia i to od przyczepności zależy czy w porę wyhamujemy, przyspieszymy lub czy uda się bezpiecznie pokonać zakręt.

Pamiętać należy, że nawierzchnia to nie tylko rodzaj zastosowanego podłoża, ale także jej obecny stan. Mokry asfalt charakteryzuje się mniejszą przyczepnością niż asfalt suchy. Na nawierzchnię, po której poruszamy się samochodem, mamy niewielki wpływ. Naszym zadaniem jest odpowiednie dobranie opony do panujących warunków drogowych.

Przede wszystkim opony powinny być dobrze utrzymane. Powinniśmy dbać o odpowiednią wysokość bieżnika oraz prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Poruszając się po drogach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kilka elementów. Mianowicie tory tramwajowe, szczególnie mokre, są bardzo śliskie. Należy przejeżdżać po nich z zachowaniem sporej ostrożności. Obecnie pasy i linie maluje się farbą zapewniającą zwiększoną przyczepność, jednak dalej można spotkać oznakowania poziome malowane śliską farbą, która jest szczególnie niebezpieczna podczas opadów deszczu i śniegu.

Dla przeciętnego użytkownika dróg wystarczą dwa komplety opon – letnie oraz zimowe. Używanie odpowiednich opon oraz dostosowanie stylu jazdy do warunków panujących na drodze są kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz