Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Rozwód nie jest ani przyjemny ani tani, mało komu udaje się wynieść z niego miłe wspomnienia. Ile obecnie w Polsce kosztuje formalne zakończenie nieudanego związku dwojga ludzi? Rozwód (czy choćby separacja) wymaga nie tylko złożenia w sądzie odpowiedniego wniosku – często konieczne okazuje się wynajęcie adwokata na rozprawę.

Reklama

Kwestia podziału majątku

rozwódRozwód nieodłącznie związany jest z koniecznością podziału wspólnego majątku, chyba że małżonkowie podpisali intercyzę przed ślubem, co w praktyce zdarza się dość rzadko. Koszty rozwodu rosną, gdy strony nie są zgodne co do sposobu rozdysponowania majątkiem wspólnym. Może nawet zdarzyć się, iż sędzia zdecyduje o rozłączeniu tych dwóch spraw – rozwodu i podziału majątku. Wówczas konieczne jest złożenie nowego wniosku, co oczywiście wiąże się z kolejnymi wydatkami.

Pozwy, wnioski i pomoc prawna

W przypadku każdego rozwodu podstawowym wydatkiem jest 600 zł, czyli opłata za złożenie pozwu. Na ogół do tego dochodzi wniosek o podział majątku to kwota od 300 złotych do nawet 1000 złotych. W wielu przypadkach na tym się kończy, jeśli stronom przysługuje adwokat z urzędu.  Jeśli natomiast potrzebne okazuje się zasięgnięcie porady prawnej lub wynajęcie adwokata, to w zależności od stopnia złożoności sprawy cena waha się od 50 zł do nawet 7200 złotych.

To, ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie rozwodowej, zależy od przedmiotu sprawy oraz jego wartości – im bardziej złożona sprawa oraz większa wartość majątku, tym więcej przyjdzie nam zapłacić.

Co daje intercyza

Intercyza – zawarta przez partnerów jeszcze przed podpisaniem aktu małżeńskiego – jest coraz bardziej popularna. Powoli mijają czasy, gdy społecznie źle ją postrzegano – jako brak zaufania czy zapowiedź komplikacji finansowych lub rychłego rozstania.

Intercyza, jak pokazuje życie jest bardzo pomocna, gdyż wytacza granice odpowiedzialności majątkowej m.in. za długi małżonka. Dzięki intercyzie każde z małżonków odpowiada za swoje długi, wyłącznie własną częścią majątku. Z tego powodu jest to świetnie zabezpieczenie w sytuacji, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą o pewnym stopniu ryzyka.

Intercyzę charakteryzuje to, iż może ona zostać odwołana w dowolnej chwili przed zawarciem lub w trakcie trwania małżeństwa, wystarczy w tym celu udać się do notariusza, który sporządzi odpowiednią umowę niwelującą rozdzielność majątkową małżonków.

Opcja alternatywna – separacja

Separacja jest tańszym rozwiązaniem niż rozwód, a podobnie jak rozwód wprowadza rozdzielność majątkową. Co więcej jest ona nierzadko wstępem do rozwodu, powoduje ona możliwość potwierdzenia rozpadu więzi duchowych, fizycznych i ekonomicznych. Są to najistotniejsze i główne przesłanki mówiące o zasadności uzyskania rozwodu zgodnie z literą polskiego prawa.

Sprawy o separację są tańsze niż sprawy rozwodowe, dla przykładu sprawa o separację na zgodny wniosek obydwojga małżonków kosztuje obecnie 100 złotych.

Stopka autorska: ile kosztuje wynajęcie adwokata – http://www.lepszeprawo.pl/ile-kosztuje-wynajecie-adwokata.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz