W przestrzeni raju

Ogród jest tym miejscem, w którym wielu z nas odpoczywa. To raj poetów i autorów tekstów piosenek, enklawa malarzy i raj dla wszystkich, którzy kochają relaks na łonie natury. I pomimo tego że wymaga bardzo dużo pracy i uważności, rekompensuje ten wysiłek ponad miarę. W ogrodzie oprócz roślin, ścieżek i oczek wodnych coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju konstrukcje, które mają nam umilić czas. Do najbardziej popularnych należą hamaki, huśtawki, altany czy też grille. Poza tym uwielbiamy ławeczki czy leżaki. Coraz więcej ludzi decyduje się na samodzielne budowanie rożnego rodzaju konstrukcji i urządzeń, a wtedy radość z ich użytkowania jest jeszcze większa.

Reklama

Pomysł na huśtawkę

Teoretycznie rzecz biorąc jest to rozwiązanie dla dzieci. Praktyka pokazuje, że z huśtawki bardzo często (nawet może częściej) korzystają dorośli. To miejsce beztroskiej zabawy przyciąga wspomnieniem dzieciństwa i stanowi doskonałe miejsce do relaksu. Zapewne fachowcy od integracji sensorycznej dopatrywaliby się w tym rozwiązaniu konkretnego zapotrzebowania ciała na bodźce zewnętrzne. I niezależnie od tego czy zrobimy huśtawkę samodzielnie czy też kupimy gotowca, większość z nas po prostu lubi się bujać.

Zrobienie samemu sprzętu do ogrodu przyniesie nam bardzo dużo satysfakcji, a konstrukcja huśtawki nie jest też jakoś specjalnie skomplikowana. Poza tym wtedy idealnie dopasujemy i wielkość i elementy do naszych potrzeb.

Jaką huśtawkę zrobić?

Najprostsza konstrukcja działa na zasadzie wahadła o równych ramionach, na końcu których montujemy siedzisko. Może to być pojedyncza lub dwuosobowa deska lub też siedzisko. Bardziej skomplikowane konstrukcje to już huśtawki ławkowe lub parkowe z siedzeniami naprzeciw siebie dla kilku osób. Najprostszym i najbardziej wytrzymałym materiałem, na którym zawieszamy siedzisko jest łańcuch lub liny stalowe z exar.eu, a w ogrodowym zaciszu idealnym miejscem do siedzenia będzie deska lub stara opona.

Budując własną huśtawkę, dobrze jest dedykować ją zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Stąd też dobrym pomysłem jest wykorzystanie takich rzeczy, które zostają nam po innych pracach budowlanych. Takie rozwiązanie powoduje również, że nikt inny takiego gadżetu w ogrodzie mieć nie będzie. Jedyne, o co musimy zadbać, to solidność konstrukcji i dostosowanie wytrzymałości wszystkich materiałów do maksymalnych obciążeń. Tak więc zarówno drewno w postaci desek czy bali, jak i liny stalowe czy elementy łączące muszą być w bardzo dobrym stanie technicznym.

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz