Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Jakie informacje warto wyszukać, aby móc upewnić się, że firma, z którą mamy zamiar podjąć współpracę, jest uczciwa i terminowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych?

Reklama

Nawiązanie współpracy

uścisk dłoniNa początku warto podkreślić, iż samo posiadanie strony internetowej przez interesującą nas firmę  nie oznacza, że w ogóle podmiot taki istnieje. Niestety w obecnych czasach mnóstwo jest przykładów naciągaczy, którzy liczą na naiwność  i niedbałość lub też zbytni pośpiech ze strony innych przedsiębiorców.

Deklaracje rzekomego przedstawiciela danej firmy również nie świadczą o jej istnieniu, ani też nie czynią z niej podmiotu gospodarczego. Mimo zapewnień i nalegań kontrahenta nie decydujmy się więc na szybkie wpłaty.  Często różne firmy  żądają od nas kaucji czy też zaliczki. Warto wówczas w pierwszej kolejności upewnić się, że nie mamy do czynienia z firmą widmo.

Dlatego współpracę warto zawsze rozpocząć od sprawdzenia, czy dana firma w ogóle istnieje – tylko jak to zrobić?

Jak sprawdzić daną firmę

Jest kilka sposobów na to aby sprawdzić rzeczywiste istnienie danej firmy czy spółki. Przede wszystkim każdy podmiot gospodarczy musi posiadać NIP! Podobnie sprawa ma się z numerem statystycznym REGON, który ma przyznany każdy podmiot gospodarczy w rejestrze Głównego Urzędu Statystycznego. Brak takich danych od firmy, z którą chcemy współpracować, to czerwone światło na drodze do podjęcia jakiejkolwiek współpracy.

Krajowy Rejestr Sądowy

Osoby fizyczne, które zakładają firmy, są zobowiązane do tego by dokonać rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to tych osób, które nie mają zamiaru prowadzić działalności gospodarczej, zakładać spółki cywilnej, dokonywać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy tacy powinni na żądanie innej osoby, z którą chcą współpracować, okazać aktualne odpisy z ewidencji ich działalności gospodarczej lub z Krajowego Rejestru Sądowego.

Dzięki tym dokumentom można dowiedzieć się, czy dany przedsiębiorca dalej prowadzi działalność, czy może została ona zamknięta lub zawieszona. Numer KRS daje osobie sprawdzającej możliwość bieżącego monitorowania kontrahenta za darmo online na stronie rządowej.

Biuro informacji Gospodarczej

Biuro Informacji Gospodarczej to kolejna pomocna instytucja, pozwalająca nam na sprawdzenie czy dany przedsiębiorca wywiązuje się ze swoich zobowiązań płatniczych, co może sugerować z kim mamy do czynienia. Można to zrobić osobiście lub przez osoby trzecie w formie legalnego wywiadu gospodarczego.

Płatnicy VAT

Na koniec warto także upewnić się, czy nasz kontrahent jest płatnikiem VAT. Ma to duże znaczenie, gdyż daje możliwość odliczenia jako firma, towarów lub usług, które u niego zakupiliśmy.

Stopka autorska: Krajowym Rejestrze Sądowym – http://krs.e-prawnik.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz