Endometrioza – groźna choroba dotykająca kobiety

Niestety kobiety tak samo jak mężczyźni mogą odczuwać nietypowe i niepokojące objawy, które świadczyć mogą o występowaniu odpowiedniego rodzaju chorób. U kobiet najczęściej, które są w wieku rozrodczym wykrywana jest endometrioza. Wszystko to sprowadza się do kwestii rozrostu błony macicy. Następuje ten proces poza jamą macicy. Endometrioza występuje u kobiet, jednak nie stanowi to powodu do obaw, gdyż choruje jedynie do 15% kobiet, które miesiączkują. Niestety tego typu choroba jest dość niebezpieczna. Rozwija się bardzo powoli natomiast może być przystosowana względem znikomych objawów albo też i bezobjawowo.

Reklama

chora kobieta - endometriozaNajczęstszymi objawami związanymi z tego typu chorobą typowo kobiecą chorobą (chociaż były też przypadki endometriozy u mężczyzn związane z chorobą raka gruczołu krokowego) jest ból podczas stosunku seksualnego oraz trudności w zajściu w ciążę. Niektóre kobiety, które po latach starań dowiadują się, że przyczyną tego, że nie można doczekać się upragnionego potomstwa jest kwestia nie bezpłodności, ale właśnie występowania tej cichej choroby. Nieleczona endometrioza może owszem doprowadzić do bezpłodności albo też do niedrożności jajowodów. Niestety występują także objawy związane z plamieniami, obfitymi miesiączkami. Na pewno, aby uniknąć tej nieprzyjemnej w skutkach choroby trzeba poddawać się regularnym badaniom.

Częste wizyty u ginekologa pozwolą wykluczyć lub zdiagnozować chorobę na przykład za pomocą badań laparoskopii. Leczenie takiej choroby uwarunkowane jest podawaniem odpowiednich preparatów. Ponieważ trudno jest ustalić, co jest przyczyną powstawania takich zmian w ciele kobiety uwzględnia się leczenie objawowe. Także brane pod uwagę jest możliwość uwzględnienia leczenia operacyjnego, jeśli stan choroby rozwinął się do takiego stopnia, że zagraża zdrowiu kobiety. Oczywiście panie, które dostrzegły niepokojące sygnały w związku z tą chorobą powinny koniecznie udać się na wizytę lekarską do gabinetu ginekologicznego, aby ustalić czy czasami nie ma innych objawów związanych z tą chorobą. Oczywiście czasami leczenie uwarunkowane jest umieszczeniem specjalistycznej wkładki wewnątrzmacicznej, która będzie uwalniała odpowiednią substancję zwalczającą chorobę.

W kwestii operacji wykonywanych u kobiet chorych na tę chorobę można wziąć pod uwagę usuwanie wszelkich torbieli. Pomoże to zniwelować ogniska chorobowe. Grunt to odpowiednia dbałość o swoje ciało, zdrowie. Właściwa dieta, styl życia oraz częste badania pozwolą uniknąć przykrości związanych z tą chorobą.

Stopka autorska: endometrioza – http://endometrioza-info.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

 1. avatar

  Dzień dobry,

  W przedostatnim akapicie jest napisane, że leczenie endometriozy może też polegać na włożeniu jakiejś specjalistycznej wkładki. Gdzie mogę się więcej dowiedzieć na ten temat? I co daje ta wkładka? Moja siostra jest po operacji już pół roku, ale zmiany jakieś nadal ma i ból też.

  Będę wdzięczna na odpowiedź.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz