Atrakcje turystyczne na Wybrzeżu Egejskim

Wybrzeże Egejskie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej obleganych regionów w Turcji. Swoją powierzchnią zajmuje obszar od Marmaris aż po słynną Troję. Turyści odnajdują tu przede wszystkim piękno i bogactwo przyrody – trzeba przyznać, że rozciągająca się panorama gajów oliwnych, piniowych lasów czy drzewek mandarynkowych zapiera dech w piersiach. Podobne wrażenia dostępne są kiedy podziwia się majestatyczne plaże i lazur otaczającej wody. Co więcej, to właśnie z tego zakątka zobaczyć można nie tak bardzo odległe wyspy greckie: Kos, Rodos czy Samos.

Reklama


Na Wybrzeżu Egejskim wczasy są nie tylko iście relaksujące bowiem jest to również doskonałe miejsce, by poznać historię Turcji oraz kulturę i obyczaje mieszkańców tego kraju.

Oto niektóre z najbardziej atrakcyjnych obiektów, dzięki którym taką wiedzę można pozyskać:

Bodrum

Nie bez powodu nazywane jest „tureckim Saint Tropez”. To połączenie majestatycznych widoków, urokliwych zakątków, szerokich plaż, bogatego życia rozrywkowego czy możliwości nurkowania i surfowania przy jednoczesnej obecności szerokiej liczby obiektów kulturalnych i historycznych.
To właśnie w Bodrum zobaczyć można jeden z siedmiu niegdysiejszych cudów świata (za takie uważane było przez blisko 17 wieków) – Mauzolem króla Mauzelosa, wykonane w całości z białego marmuru. Tutaj również podziwiać można Zamek świętego Piotra, w którym znajduje się jedyne na świecie Muzeum Archeologii Podwodnej. W nim podziwiać można najstarszy wrak na świecie – statek Uluburun oraz liczne znaleziska, jakie udało się odnaleźć na dnie morza.

Marmaris

To obecnie jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów w Turcji Egejskiej. To miejsce, gdzie morze łączy się z górami tworząc niezapomniane krajobrazy. Tutaj również znajduje się jeden z największych w tej części kraju portów, do którego biegnie atrakcyjna promenada z ogromem kawiarni, restauracji i nocnych klubów z muzyką na żywo (miejsce to tętni życiem przez całą dobę).
Warto dodać, że w Marmaris znajduje się jeden z najsłynniejszych bazarów w regionie, na którym można nie tylko zakupić pamiątki czy rękodzieła lokalnych artystów, ale także skosztować regionalnych potraw, oprószonych aromatem wyjątkowych przypraw.
Co ciekawe, z Marmaris odpływają promy oraz wodoloty na pobliską, grecką wyspę Rodos.

Fethiye

Cieszy się popularnością turystów, którzy z dala od zgiełku wielkich miast chcą nabrać sił na zmagania codziennego życia. Kurort ten jest nieco mniej oblegany chociaż z całą pewnością dorównuje Bodrum czy Marmaris biorąc pod uwagę bogactwo krajobrazów czy inne turystyczne atrakcje. Miłe zaskoczenie spotka tutaj także miłośników historii bowiem to właśnie w Fethiye odkryto pozostałości antycznego teatru, tutaj też można wejść na wysokie mury dawnej twierdzy joannitów. Największą atrakcją są jednak grobowce i sarkofagi, w całości wykute w skałach. Warto uwagi jest szczególnie grobowiec Amyntasa z IV w p. n. e.

Milet – Lwi Port

Tutaj znajduje się sporo obiektów, świadczących o bogatej historii Turcji. Podziwiać tu można teatr w IV w p. n. e., heeron, czyli budowlę, w której niegdyś oddawano hołd Bogom, stadion czy pozostałości tureckich łaźni z czasów antycznych. Jeśli wybierzemy się na spacer do miejscowego portu, naszą uwagę zwrócą z pewnością dwa posągi lwów – te miały niegdyś strzec miasto przed najazdem wroga; to właśnie od nich Milet zyskał drugą nazwę, „Lwi Port”.
Spędzając tu wakacje, warto wybrać się do nieopodal położonej Didymy bowiem tak znajduje się jedna z największych świątyń Apolla.

Pergamon

Tu odnajdziemy Wielki Meczet z XIV wieku a nawet ruiny budowli pochodzących z II w p. n. e., w tym pozostałości stadionu czy teatru.
Na terenie Pergamonu podziwiać też można ruiny Asklepiejonu czy pergamońskiej biblioteki, w której po raz pierwszy na całym świecie zastosowano niegdyś piśmiennictwo na skórach zwierząt.
U podnóża okazałego wzgórza zobaczyć można Czerwona Bazylikę a nieco dalej Świątynię Trajana. Uwagę zwraca także amfiteatr – jeden z najbardziej stromych na całym świecie.

Hierapolis – Pamukkale

To jedna z największych atrakcji nie tylko Wybrzeża Egejskiego, ale całej Turcji. Pamukkale dodatkowo uznawany za jeden z najpiękniejszych parków narodowych na całym świecie.
Turystów zachwycają tu widoki – to białe, wapienne tarasy, które naturalnie utworzyła ściekająca przez blisko 14 000 lat mineralna woda.
Tuż obok nich znajdują się ruiny antycznego miasta Hierapolis – tutaj podziwiać można pozostałości po łaźniach, kaplicy a nawet bazyliki bizantyjskiej. Najważniejszym obiektem w mieście jest natomiast świątynia Apolla oraz fragmenty rzymskiego teatru.
Niezwykłą atrakcją dla turystów jest tutaj kąpiel w sztucznym zbiorniku wodnym, w którym znajdują się elementy murowanych obiektów – jak głosi legenda, w basenie tym uzdrowicielskich kąpieli miała zażywać sama Afrodyta; podobno woda w Pamukkale działają leczniczo, szczególnie na choroby reumatyczne.

Stopka autorska: Przeczytaj więcej w serwisie Wakacyjna Turcja – http://wakacyjnaturcja.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz