Bądź Eko i stwórz warzywnik

Warzywa są istotnym elementem w naszej diecie, ponieważ są smaczne, zawierają wiele cennych witamin i pięknie wyglądają na talerzu. Wykorzystujemy je prawie do każdego dania, dlatego kilka razy w tygodniu udajemy się do sklepu lub do warzywniaka, w celu ich zakupu. Jeśli chcemy mieć pewność, że są one świeże i pozbawione chemii, warto jest pomyśleć i zaprojektowaniu własnego, małego ogródka warzywnego.

Reklama

taczka w ogrodzie

Żeby to zrobić nie musimy posiadać wielkiej działki, może to być kawałek ziemi pod domem czy nawet balkon, taras lub weranda. Warzywny ogródek może hodować każdy, nawet jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Wystarczy zapał i wytrwałość.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by odpowiednio przygotować ziemię, czyli ją użyźnić. Najlepiej, żeby ziemia na której będziemy sadzić nasze warzywa była wzbogacona specjalnymi nawozami. A na około 2 tygodnie przed sadzeniem nasion użyć nawóz uniwersalny, który niewiele kosztuje (ok.10 zł/kg) i wzruszyć glebę. Tego typu działania możesz rozpocząć już w marcu.

Jest parę powodów, dla których warto pomyśleć o stworzeniu swojego własnego ogródka warzywnego w naszej pobliskiej okolicy. Choćby dlatego, że ładnie zaprojektowany warzywniak może stanowić nietypową i bardzo ciekawą dekorację. Zazwyczaj ludzie sadzą kwiaty i krzewy, my bądźmy oryginalni i zamieńmy je na na sałatę, marchewkę, pietruszkę czy nawet dynię. Starannie wypielęgnowane i zadbane rośliny warzywne są tak samo piękną dekoracją, co typowe, często spotykane w innych ogrodach kwiaty. 

Kolejnym powodem, dla którego warto jest uprawiać własny ogródek warzywny to pewność, że nasza hodowla jest stu procentowo naturalna a warzywa, które spożywamy są zdrowe. Sami uprawiamy, więc wiemy że nie były wykorzystywane sztuczne nawozy, środki wydłużające przechowywanie czy inne chemiczne spryskiwacze.

Oprócz tego, nie musimy specjalnie wybierać się do sklepu po warzywa za każdym razem, kiedy chcemy coś ugotować lub po prostu zrobić kanapkę z sałatą. Wystarczy podnieść się z kanapy, wyjść do ogródka i cieszyć się swoją uprawą. Smak samodzielnie uprawianych roślin warzywnych jest nieporównywalny z tymi zakupionymi w hipermarkecie.
Warto nadmienić też o dumie jaka nas nachodzi, kiedy pokazujemy nasze dzieło znajomym.

Dobrze zaprojektowany i zadbany ogródek warzywny może się stać nie tylko źródłem zdrowych i smacznych warzyw, ale także elementem ozdobnym naszej działki czy balkonu. Warto wspomnieć, że takie ogródki stają się coraz bardziej popularne.

Stopka autorska: Artykuł dostarczony przez firmę zajmującą się projektowanie i zakładaniem ogrodów –  www.hortizon.pl

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz