Wiosenna rabata – kilka ważnych rad

Nadchodzi pora sadzenia roślin cebulowych. Warto dla nich przeznaczyć miejsce w ogródku, ponieważ są urodziwe, kolorowe i pięknie ozdobią nasz ogród. Zapraszam do zapoznania się z krótkim poradnikiem na temat wiosennego sadzenia roślin.

Reklama

Na cebulkę.
kwiaty w ogrodzieKwiaty cebulowe są idealnymi roślinami dekoracyjnymi. Zapełniają ogród bogatą paletą kolorów i różnorodnością kształtów. Kwitną przez cały okres letni, a czasami nawet wytrwają do pierwszych przymrozków. Ich wspólną cechą jest posiadanie cebulki lub bulwy zamiast korzenia. Ze względu na ich pochodzenie z ciepłych krajów, na okres jesienny należy je wykopać i przetrzymywać w cieplejszym miejscu. Najchętniej uprawiane i najpopularniejsze są lilie, agapanty i ismeny. Warto jednak pamiętać o takich pięknych gatunkach jak mieczyki, dalie i bletille.

Grunt to odpowiedni grunt.
sxc. Ziemia nie powinna być zbyt ciężka ani lepka, bo taka nie służy kwiatom, z trudem na niej rosną i częściej chorują. Warto użyźnić ją żwirem oraz torfem. Natomiast glebę jałową i zbyt piaszczystą dobrze jest rozluźnić kompostem. Rośliny cebulowe idealnie rosną na podłożu jesienią wzbogaconym obornikiem. Już wczesną wiosną należy ziemię, na której będziemy sadzić kwiaty, dokładnie wypielić, rozkopać i wyrównać, żeby nie było dołów, w których będzie się zbierać woda z deszczówki.

Nie bądź płytki.
Głębokość sadzenia roślin cebulowych należny dostosować do ich rozmiaru. Zasada jest taka, że warstwa grubości ziemi musi być dwa razy większa od wysokości cebulki. Należy pamiętać, że cebulkę wkładamy piętka do dołu. Odległości między kwitami zależą od siły rozkwitu danego rodzaju rośliny.

Im bardziej się ona rozrasta, tym większą odległość należy zachować przy sadzeniu. Do najistotniejszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się podlewanie kwiatów. Najlepiej to robić wieczorem lub kiedy zajdzie słońce, uniknie się w ten sposób spalenia kwiatów przez słońce. Bardzo ważne jest podlewanie roślin w trakcie ich intensywnego wzrostu. Nie żałuj wody podczas podlewania, musi ona dotrzeć do najgłębszych warstw, by była odpowiednio nawilżona.
Aby efekt dekoracyjny był najbardziej widoczny, najlepiej sadzić cebule na tle białej ściany budynku. Najpierw zasadź te, które urosną najwyżej (np.lilie), a następnie te niższe gatunkowo (np.dalia).

Odpowiednio zasadzone i wypielęgnowane rośliny cebulowe będą zdobić nasz ogród niemal przez całe lato.

Stopka autorska: Artykuł dostarczony przez Hortizon.pl – zakładanie i projektowanie ogrodów na terenie Poznania.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz